V Afghánistánu pomáháme lidem v boji s podvýživou

Publikováno: 3. 4. 2023 Doba čtení: 3 minuty
V Afghánistánu pomáháme lidem v boji s podvýživou
© Foto: Sohrab Rostayee

Jedeme do Sra Kala, vesnice v okrese Saydabad v provincii Wardak ve středním Afghánistánu, cesta vede mezi kopci. V zimě jsou silnice zaváté sněhem. Letošní zima byla pro místní obzvláště krutá a náročná, což přineslo nedostatek potravin a otopu. Zprávy ukazují, že tu žije většina lidí ve velké chudobě – mnozí sotva mají na jídlo.

Potkáváme se s Eidem Mohammadem, kterému je 51 let. Se svou rodinou žije v Sra Kale již více než čtyřicet let. Má čtyři dcery a dva syny a je jediným živitelem devítičlenné rodiny. „Sucho zpustošilo naši zahradu a zemědělství a my jsme tak přišli o jediný zdroj příjmů. Před ČVT jsme neměli přístup k dostatečnému množství potravin a já jsem neměl peníze, abych nakoupil pro svou rodinu. Jedli jsme jen dvakrát denně chleba,“ říká Mohammad.


Moje žena a syn byli podvyživeni

Mohammad musel shánět jídlo pro svou rodinu, a proto si půjčoval peníze od příbuzných a okolních obchodníků. Snažil se nasytit své děti, ale peníze nemohl vrátit, protože neměl stálou práci. Mezitím také pracoval jako námezdní dělník. „Pracoval jsem na cizích zemědělských pozemcích jako dělník a pachtýř, abych uživil rodinu," říká. Chudoba zasáhla i Mohammadovu rodinu.

„Moje žena a čtrnáctiměsíční syn trpěli podvýživou, protože jsme neměli dostatek jídla,“ dodává. 

Mohammad byl nedávno vybrán do našeho programu Cash-For-Food financovaného Evropskou unií. „Finanční pomoc jsem obdržel už dvakrát, pokaždé 6200 afghánských dolarů (72 USD). Nakoupil jsem pro svou rodinu sušené mléko, fazole, mouku, rýži, olej, cukr a čaj. Máme přístup k potravinám a tato pomoc nám hodně pomohla, protože jsem neměl práci a jídlo pro rodinu," říká Mohammad.   

Osvěta v hygieně a výživě  

Mohammadova rodina také dostala rady a byla poučena o hygieně a výživě. Kromě toho byla u jeho čtrnácti měsíčního syna a jeho manželky naším týmem zjištěna podvýživa a byli tak posláni do nejbližší nemocnice, kde jim pomohli a doplnili živiny. „Pracovníci ČVT přišli k nám domů a povídali nám o hygieně, zdraví a výživě. O tom, jak si máme mýt ruce mýdlem před tím, než budeme vařit, po práci a před jídlem. Doporučili nám jíst fazole, hrách, zeleninu, maso, ovoce, mléko, jogurty a potraviny, ve kterých jsou bílkoviny. Tak se prý můžeme vyhnout podvýživě. Udělali nám MUAC* pro mou ženu a syna," říká Mohammad. (MUAC je dlouhý plastový pásek, který se používá k rychlému měření podvýživy, zejména u dětí mladších pěti let). 

Potom, co byla Mohammadova rodina poučena a dostala informace, si pravidelně myje ruce a při cestě do města nosí roušky. „Naučili jsme se, jak dodržovat hygienu," říká.

„Myjeme si ruce před jídlem a po práci a pálíme odpad, abychom udržovali naše prostředí čisté. Naučili jsme se také jíst potraviny bohaté na bílkoviny, abychom se v budoucnu vyhnuli podvýživě, a na přeplněných místech nosit roušky," říká Mohammad.

Mohammadova manželka a syn nyní chodí každých 15 dní na kliniku, kde dostávají podporu a RUTF (hotové nutriční potraviny). „Zdravotní stav mého syna a manželky se den ode dne zlepšuje a cítí se lépe než dříve," říká Mohammad.  


Humanitární pomoc potřebuje 28,3 milionu lidí v Afghánistánu

Podle UNOCHA Afghánistán bude v roce 2023 potřebovat naléhavou humanitární pomoc přibližně 28,3 milionu Afghánců; z toho 17 milionů lidí hladoví.

Člověk v tísni poskytuje podporu v oblasti potravinové bezpečnosti, výživy a vody, hygieny a sanitace (WASH) v rámci rozšířeného programu financovaného EU, který je realizován v afghánské provincii Wardak. ČVT podporuje nejzranitelnější osoby a nejchudší komunity, aby mohly uspokojit své okamžité potřeby, zachránit tak svůj život a myslet na budoucnost.  


Autor: Sohrab Rostayee

Související články