V Ázerbájdžánu pokračují politické procesy. Právník Intigam Alijev byl odsouzen na 7,5 roku

Publikováno: 22. 4. 2015 Doba čtení: 2 minuty
V Ázerbájdžánu pokračují politické procesy. Právník Intigam Alijev byl odsouzen na  7,5 roku
©

Praha, 22. dubna - Intigam Alijev, ázerbájdžánský právník a obhájce lidských práv, byl dnes odsouzen k trestu odnětí svobody na sedm a půl roku.

„Je očividné, že odsouzení Intigama Alijeva přišlo na politickou objednávku a je součástí dlouhodobého tažení proti nezávislým nevládním organizacím, novinářům a oponentům ázerbájdžánského režimu,“ říká Adéla Pospíchalová z Člověka v tísni. „Intigama si vážíme za jeho vytrvalost, s jakou bojuje za občanská práva a svobody ve své zemi. Proto mu také Člověk v tísni udělil cenu Homo Homini za rok 2012,“ dodává.

Intigam Alijev je přední ázerbájdžánský lidskoprávní aktivista, právník a kritik režimu Ilhama Alijeva. Za svou kariéru podal více než 200 podnětů k Evropskému soudu pro lidská práva, poskytoval právní pomoc obhájcům lidským práv a nespravedlivě stíhaným, přednášel o občanské společnosti doma i v zahraničí. Jeho zatčení v srpnu 2014 bylo součástí státem vedené kampaně proti neziskovým organizacím, které jsou v opozici proti vládním strukturám a kritizují politické poměry a autokratický způsob vlády prezidenta Ilhama Alijeva. Intigam Alijev byl obviněn z daňových úniků, nezákonného podnikání a zneužití pravomocí. Mezinárodní i domácí lidskoprávní organizace se ale shodují na tom, že obvinění jsou vykonstruovaná.

Vlna zatýkání, která je důsledkem posilování autoritářské pozice Ilhama Alijeva v reakci na dění na Ukrajině, dále eskaluje a paralyzuje nenásilnou opozici. 16. dubna 2015 byl na šest a půl roku vězení odsouzen další významný obhájce lidských práv Rasul Džafarov. Vzhledem k neustále se zhoršující lidskoprávní situaci v Ázerbájdžánu je možné očekávat podobný scénář i v případě dalších desítek oponentů režimu, kteří čekají na svůj soud ve vazbě.

Více informací poskytne:

Adéla Pospíchalová, Člověk v tísni: tel.: 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Autor: