V Ázerbájdžánu zadrželi držitele ceny Homo Homini

Publikováno: 11. 8. 2014 Doba čtení: 2 minuty
V Ázerbájdžánu zadrželi držitele ceny Homo Homini
© Foto:

Baku, Praha, 8. srpna 2014 - Dnes byl v Baku zadržen Intigam Alijev, přední ázerbajdžánský právník a obhájce lidských práv. Alijev je ředitelem organizace Legal Education Society, jedné z nejaktivnějších nevládních organizací v Ázerbájdžánu. V poslední době čelil vzrůstajícímu tlaku ze strany úřadů, včetně inspekcí ministerstev financí a spravedlnosti a dnešní prohlídky jeho kanceláře a domu.Pan Alijev je nyní vyslýchán týmem státního zastupitelství pro vyšetřování těžkých zločinů. 

„Intigam Alijev je jedním z nejstatečnějších a nejpoctivějších obhájců lidských práv v Ázerbájdžánu, který již mnoho let zcela nezištně pomáhá ostatním. Žádáme o jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění,” řekl Tomáš Urban z Člověka v tísni. „Je šokující, že se toto děje v době, kdy Ázerbájdžán předsedá výboru ministrů Rady Evropy – hlavnímu ‚hlídacímu psu demokracie’ v Evropě, a západní demokracie před tím zavírají oči,” dodává Urban.

V posledních týdnech ázerbájdžánské úřady značně zesílily svůj tlak na nevládní organizace a kritiky režimu. Ázerbajdžánský režim útočí na obránce lidských práv, opoziční politiky, nezávislé novináře a disidenty. Mnoho analytiků události posuzuje jako nejrozsáhlejší zásah proti kritikům vlády od vzniku nezávislého Ázerbájdžánu. Mezi zadrženými v poslední době byli významní obhájci lidských práv Lejla a Arif Junusovi a Rasul Džafarov, kteří čelí vysokým trestům na základě vykonstruovaných obvinění. „Cílem tohoto zásahu je umlčení všech kritiků ázerbajdžánského režimu,” řekl Tomáš Urban.

Ázerbájdžán zadržuje 140 vězňů svědomí

„V Ázerbájdžánu je uvězněno okolo 140 politických vězňů. Nejenom že počet těchto zadržení stoupá, ale hrozí, že nezbude nikdo, kdo by tyto neoprávněně stíhané a štvané bránil. Je nejvyšší čas, aby se Západ ozval,” myslí si Urban.

Společnost Člověk v tísni udělila roku 2012 Intigamu Alijevovi cenu Homo Homini za výjimečný přínos v oblasti obhajoby lidských práv. Alijev podal více než 200 stížností k Evropskému soudu pro lidská práva v souvislosti s případy zmanipulování voleb, ohrožování svobody slova a práva na spravedlivý soudní proces. Cenu Homo Homini předal Alijevovi v roce 2013 ministr zahraničí České republiky Karel Schwarzenberg.

Další informace: http://www.clovekvtisni.cz/cs/clanky/cenu-homo-homini-ziskal-statecny-azerbajdzansky-pravnik-intigam-alijev

Pro vice informací kontaktujte:

Tomáš Urban, vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni

+420 608 527 312 

 

Autor: