V Bruselu skončil festival Jeden svět, vítězem je ruský film "případ"

Publikováno: 3. 5. 2022 Doba čtení: 1 minuta
V Bruselu skončil festival Jeden svět, vítězem je ruský film
© PIN

Po dvou letech provozu v hybridním formátu tento unikátní festival dokumentárních filmů, který jen v České republice ročně přiláká desetitisíce lidí, opět zaplnil kinosály po celém Bruselu. Festival pořádá lidskoprávní organizace Člověk v tísni spolu s dalšími 10 bruselskými partnery, mezi které patří i Evropský parlament, Stálé zastoupení ČR při EU a České centrum Brusel. Tématem letošního ročníku v Praze i v Bruselu byly "Cesty svobody."

Ocenění získaly celkem dva snímky. Zvláštní uznání získal film Žiletková hranice (The Wire) v režii Tihy Gudac, ocenění za nejlepší film získal ruský snímek Případ (The Case) mladé režisérky Niny Gusevy.

Film sleduje neúnavné úsilí ruské advokátky Marie Eismont, která se staví tváří v tvář ruskému režimu ve snaze hájit lidi, kteří se účastní protivládních protestů, a jsou za to v ruském právním systému stíháni a trestáni. Paradoxem je, že Maria Eismont i režisérka filmu Nina Guseva byly v Moskvě nedlouho po začátku Putinovy agrese proti Ukrajině v únoru 2022 samy krátce zadrženy a za účast na nepovolené demonstraci pokutovány.

Film Případ promítal Jeden svět na půdě Evropského parlamentu.

“Události posledních týdnů ukazují, jak rychle může situace eskalovat, pokud je systematicky kompromitován právní stát a lidská práva,” uvedla porota v odůvodnění. “Film Případ režisérky Niny Gusevy není nic menšího než usvědčující obžaloba proti těm, kteří spíše vládnou, než slouží, spíše lžou, než mluví pravdu, spíše utlačují, než chrání.”

Festival Jeden svět v Bruselu trval od 20. do 28. dubna, uvedl celkem 12 filmů a navštívilo jej více než 1500 diváků a divaček.

Autor: PIN

Související články