V holešovické předškolce nuda rozhodně není!

Publikováno: 7. 1. 2019 Doba čtení: 2 minuty
V holešovické předškolce nuda rozhodně není!
© Martin Kovalčík

V Holešovicích už druhým rokem funguje náš předškolní klub. Nachází se přímo v areálu azylového domu. Klub je určen dětem sociálně znevýhodněným, navštěvují ho zejména rodiny žijící dočasně v azylovém domě, rodiny ze sociálních bytů či blízkého okolí. Díky podpoře městské části Prahy 7 zažily děti z klubu v posledním čtvrtroce roku 2018 spoustu neobyčejných aktivit a zážitků, které by pro ně byly jinak nedostupné. 

V klubu se snažíme vnímat jednotlivý vývoj dítěte a jeho specifické potřeby, podle toho s ním pracujeme - jak s pomůckami, tak v komunikaci. V poličkách v klubu máme na výběr různé pomůcky i z montessori prostředí – děti přesýpají, přelévají různý materiál, hrají si s dřevěnými tělesy. Učí se nejen samostatné obsluze, ale hlavně samostatnému myšlení – Co chci dělat? Co mne bude bavit?

V klubu pracujeme intenzivně nejen s dětmi, ale i s rodiči. Rodiče se učí spolupracovat se školkovým zařízením - v komunikaci, v nalézání důvěry k pracovníkům v klubu, dodržování pravidelné docházky do klubu a včasné omluvy při nemocnosti dítěte, také v praktických věcech (vhodné oblečení pro děti na ven, zdravá svačina).

Předškolní klub navštěvují převážně děti z neúplných rodin, některé z dětí byly přítomny i domácímu násilí páchané na své matce nebo zažily/zažívají jinak neutěšené prostředí, např. bez finančních prostředků na jídlo.

Od října do konce prosince minulého roku se naše děti z klubu v Holešovicích mohly díky štědrému příspěvku z městského úřadu Prahy 7 zúčastnit různých aktivit.

Děti mohly jezdit na hodném poníkovi Ferdovi, který má stáj na Císařském ostrově. Dokonce jednou na něm putovaly Stromovkou až k Planetáriu! Hipoterapie působila velmi příznivě na rozvoj dětí v hrubé motorice a jejich vztah k živým tvorům.

Také za námi do klubu mohli přijít pejskové Amy a Meggie, kteří jsou cvičení v canisterapii. To bylo také moc milé setkání! Děti pejsky hladily, krmily a česaly a hlavně se k nim tulily. Naučily se, jak zareagovat, když se k nim blíží cizí pes a mnohé z nich překonaly svůj velký strach ze psů!

Ve Stromovce jsme také bubnovali pod vedeném zkušeného lektora. Děti se učily vnímat rytmus, zvuky všemožných hudebních nástrojů a také si do rytmu bubnů podle libosti tancovat. 

Navštívili jsme krokodýlí Zoo v Holešovicích, kde si děti pohladily i velkou krajtu! Dozvěděly se, jak dlouho už s námi krokodýli na zemi žijí a co všechno jsou schopni ulovit. 

Také jsme s dětmi mohli zavítat do Mořského světa na Výstavišti Holešovice a vidět i malé žraloky. Mnohé děti s námi také poprvé navštívily divadlo! :)

V předvánočním čase si maminky od nás z klubu společně vytvořily adventní věnec z chvojí. Věnce se jim povedly a tvoření pro ně bylo společnou chvilkou oddechu a nasátí vánoční atmosféry.

Tímto chceme poděkovat Městskému úřadu Prahy 7, že na nás myslí a že jsme dětem mohli dopřát všechny tyto skělé zážitky!


Autor: Zdeňka Janovská, Aneta Kozáková, pracovnice předškolního klubu

Související články