V Hondurasu zavraždili šestnáctiletého aktivistu

Publikováno: 28. 2. 2018 Doba čtení: 1 minuta
V Hondurasu zavraždili šestnáctiletého aktivistu
© Foto: PIN Archive

V Hondurasu, otřásaném politickou krizí po listopadových zmanipulovaných prezidentských volbách, byl 20. února zavražděn šestnáctiletý Luis Fernando Ayala, který se aktivně věnoval ochraně lidských práv a upozorňoval na problémy životního prostředí v Hondurasu. Jeho tělo bylo nalezeno zmrzačené, bez rukou a se známkami mučení. 

Luis byl členem ekologického hnutí v Santa Barbaře, kde společně se svou rodinou a sousedy usiloval o ochranu životního prostředí ve své rodné obci Gualala. V minulosti byl opakovaně zastrašován a kriminalizován honduraskou vojenskou policií, protože se účastnil mírových občanských protestů proti výsledkům voleb.

V Hondurasu se i objevují zprávy o možné existenci “vyhlazovacích skupin”, propojených s policií a zaměřených na mladé lidi a vůdce protestních akcí proti volebním podvodům.

Člověk v tísni vyjadřuje hluboké znepokojení a soustrast rodině a přátelům mladého aktivisty a důrazně apeluje na řádné prošetření případu. Stíhání lidí, kteří se stavějí do opozice vůči současné vládě, vyhrožování a pošlapávání práv pouze na základě politického názoru je nepřípustné. 

Podívejte se na zprávu od platofrmy Coalición Contra la Impunidad, která monitoruje porušování lidských práv v Hondurasu po prezidentských volbách. (Španělsky). 

Autor: ČvT

Související články