V jednom se to hůře táhne…

Publikováno: 26. 2. 2018 Doba čtení: 2 minuty
V jednom se to hůře táhne…
© instagram pracoviště

Život paní Jany z Ústí nad Labem, která zůstala sama se svými pěti dětmi v bytovém domě, není příliš ideální. Všechny její děti navštěvují základní školu, kromě syna, který již třetím rokem studuje na škole střední. Paní Jana sní o tom, že si najde zaměstnání a jednoho dne se s dětmi přestěhuje do lepšího bytu, kde budou všichni spokojení.

Jednoho dne se proto rozhodla přijít k nám a požádat o pomoc s hledáním zaměstnání a nového bydlení. Ví, že nic nejde hned, a proto se domlouváme na postupu spolupráce. Naštěstí nejsme tlačeni časem, rodina se nemusí rychle odstěhovat, což nám dává tu výhodu, že můžeme nejen hledat nové bydlení, ale také ideální zaměstnání pro paní Janu. To jí pomůže k navýšení rodinného rozpočtu, se kterým musí rodina vyjít. Veškerý svůj čas a péči věnuje svým dětem, které miluje nade vše a vše co dělá, tak dělá pro ně.

Náročné hledání zaměstnání na částečný úvazek

Paní Jana by ráda nastoupila do práce, protože se roky věnovala péči o děti, která jí zabírala většinu času, děti doprovázela a vyzvedávala ze školy, během dne stihla nakoupit a připravit oběd, případně vyřídit další záležitosti. Chybí jí ale kontakt s lidmi, protože z rodiny už nikoho nemá, jen několik nejbližších přátel. Ráda by stále stíhala zaměstnání i péči o nejmladšího syna, který ji ještě potřebuje. Naším cílem tak je hledání zaměstnání na částečný úvazek, aby byla schopna obstarat syna a zároveň být v zaměstnání, po dobu kdy je ve škole. Společně jsme proto sepsaly její aktuální životopis a na pravidelných schůzkách sledujeme aktuální pracovní nabídky, z nichž vybíráme ty, které paní Janu nejvíce oslovily. Rozesíláme také životopisy, motivační dopisy, případně voláme zaměstnavatelům. Pravdou je, že vhodných nabídek v Ústí nad Labem na částečný úvazek pro uchazeče s vyučením moc není. My se ale nevzdáváme a obě věříme, že nakonec své ideální místo najde.

Proč nezkusit oslovit nadaci?

Paní Jana je samoživitelka s dětmi, osud jí příliš nepřál. Přes veškeré snahy najít zaměstnání a jakkoliv zlepšit stávající situaci se nám zcela nedaří. Bydlení v Ústí nepatří zrovna k nejlevnějším. První nájemné a kauce ve výši dvou až tří měsíčních nájmů se vyšplhá v lepších částech města do desetitisíců korun. O tom si matka samoživitelka s pěti dětmi může nechat jen zdát. Napadlo mne proto zkusit oslovit nadaci, která přispívá rodičům samoživitelům ke zlepšení jejich životních podmínek. Neváháme a společně vyplňujeme žádost. Je třeba získat reference od škol, kam děti chodí a také od sociálního pracovníka z OSPOD. Doufáme, že paní Janě nadace příspěvek poskytne a budeme tak moci dál spolupracovat na nalezení lepšího bydlení.

Autor: Lenka Kratochvílová, terénní sociální pracovnice

Související články