V Minsku se zatýkalo. Příznivci Bjaljackého se sešli i v Praze

Publikováno: 5. 8. 2013 Doba čtení: 2 minuty
V Minsku se zatýkalo. Příznivci Bjaljackého se sešli i v Praze
© Foto:

Praha/Minsk 5.srpna 2013 - Lidskoprávní aktivisté, Taciana Reviaka a Uladzimir Labkovič, byli dnes v Minsku zatčeni kvůli nedělní účasti na rozdávání pohlednic s portrétem politického vězně Alese Bjaljatckého.

V souvislosti s Bjaljackého uvězněním před dvěma lety byl čtvrtý srpen vyhlášen Mezinárodním dnem solidarity s občanskou společnosti a hnutím za lidská práva v Bělorusku a po celém světě, nejen v Minsku, se konaly akce solidarity. Také v Praze se na podporu Alese Bjaljackého a dalších politických vězňů a aktivistů, kteří riskují svou bezpečnost, sešli jejich příznivci. Oblečeni do triček s fotografiemi politických vězňů se od sochy svatého Václava vydali na Staroměstské náměstí, aby upozornili na porušování lidských práv Lukašenkovým režimem. 

Taciana Reviaka a Uladzimir Labkovič pracují v organizaci Vjasna, kterou Bjaljacký založil a do svého zatčení také vedl. Organizace poskytuje finanční a právní pomoc politickým vězňům a jejich rodinám a je dlouhodobě trnem v oku běloruských úřadů. Podnětem pro Bjaljackého stíhání byla existence polských a litevských bankovních účtů této organizace. Peníze byly určeny k pomoci obětem běloruského režimu.

Pro Bjaljackého lidskoprávní organizaci je toto období vůbec nejtěžším v její sedmnáctileté existenci. „Máme šéfa ve vězení a přišli jsme o naši kancelář. KGB naše aktivity neustále bedlivě sleduje,“ řekl v rozhovoru pro ČTK Bjaljackého zástupce Valjancin Stefanovič. Všichni mají navíc obavy, že i oni by mohli skončit za mřížemi. „Každý se bojí. Jsme normální lidé, máme rodiny, děti. Ale my neděláme nic špatného. Jen bráníme lidská práva našich občanů,“ uzavřel mladý Bělorus. Dnešní zatčení jeho dvou kolegů ukázalo, že jejich obavy mají opodstatnění.

Fotografie z pražské akce zde.

Akce solidarity ve světě.

Autor: Adéla Pospíchalová, Člověk v tísni