V Ukrajině pomáháme dětem s návratem do škol

Publikováno: 30. 6. 2024 Doba čtení: 3 minuty
V Ukrajině pomáháme dětem s návratem do škol
© Foto: Člověk v tísni

Minulý školní rok byl pro studenty a učitele Boromejského gymnázia těžký. Jejich školu poškodila ruská armáda během ofenzívy a děti měly dlouhou dobu distanční výuku. Díky našim kolegům a místním se mohli vrátit do školních lavic.

Boromejské gymnázium prošlo kompletní rekonstrukcí ještě před začátkem invaze Ruska na území Ukrajiny. Škola měla nově vybavenou jídelnu, nový školní autobus a třídy plné moderního zařízení. Velká a prostorná budova okamžitě přilákala ruská vojska. Ta se ve škole usadila a na dvoře umístila armádní zařízení. K přímému zásahu budovy sice nedošlo, ale nálet rozbil téměř všechna okna a dveře.

„Nábytkem zabednili okna a ze skříní udělali postele. Je to stejné jako všude. Tady si vytvořili záchod, tady vyrobili provizorní postel,“ vysvětluje ředitelka školy Svitlana Bilous. 

Většina učitelů zůstala v Boromii i během okupace. Když v březnu 2022 vojáci vesnici osvobodili, Svitlana jako jedna z prvních vstoupila do poničené školy a byla šokována tím, jakou spoušť po sobě okupanti zanechali.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


„Našli jsme tu ostnaté dráty a granáty… Rusové tu všechno zničili. Všechno rozbili, spoustu vybavení ukradli – projektory a počítače. Dokonce přeřezali kabely od ledniček a ukradli nádobí. Když odcházeli, tak rozstříleli zbytek oken. Všude tady bylo sklo.“

Učitelé a rodiče se snažili dát školu dohromady svépomocí, ale bez oken a topení budova nemohla fungovat. Děti se musely nadále učit distančně. Škola v Boromii byla jednou z prvních válkou poškozených škol, kterou jsme začali obnovovat.

„V rámci konsorcia, které se v Ukrajině zaměřuje na vzdělávání, byl realizovaný projekt ,Bezpečný návrat do školʻ, kde doposud bylo opraveno 20 institucí v Sumské oblasti. Boromejské gymnázium bylo jednou z prvních škol, které naše organizace začala obnovovat. Nejprve jsme v roce 2022 kompletně vyměnili topný systém, který byl kvůli poškození budovy podtlakován, a rozbitá okna. Aby se však děti mohly do školy vrátit, bylo zapotřebí opravit i bezpečnostní kryt,“ říká Nataliia Kozmenko, projektová manažerka Člověka v tísni. 

Renovace byla financována z prostředků Evropské Unie, za podpory našeho týmu a partnerských organizací z konsorcia. Náš tým převzal odpovědnost za opravy od místních obyvatel, aby se děti mohly co nejdříve vrátit do školních lavic.  

„První, kdo za námi přišel a nabídl nám pomoc, byli pracovníci Člověka v tísni. Viděli naše rozbitá okna a pak i poničené topení, což byl největší problém,“ popisuje Svitlana Bilous, ředitelka gymnázia.  

Bezpečnostní kryt je pro 700 osob. Je vybaven topením, toaletami a místem první pomoci. Rodiče nejdříve sice váhali, zda mají své děti pustit do školy, ale když uviděli kryt, tak si uvědomili, že ve škole jsou děti ve větším bezpečí než doma.

„V Sumské oblasti dochází k leteckým poplachům často. Vlastně několikrát denně. Za jeden den bylo zaznamenáno i 14 poplachů. Učitelé sotva stihnou napsat rodičům, že jsou v pořádku: ,Jdeme do krytu. Vyšli jsme z krytu.ʻ Jakmile vyjdeme z krytu, je hned další poplach,“ vysvětluje jeden z rodičů Oleksand Shved.

Proto děti tráví v krytu i několik vyučovacích hodin za sebou. Rodiče se tak cítí klidněji.

Matka jedné ze studentek, Nataliia Zhytnia, vysvětluje: „Všichni chodíme do práce. Když moje dcera zůstává doma, tak se bojím. Děti nemůžou zůstávat doma samotné. Vím, že tady ve škole je v bezpečí a učitelé jim vždy pomůžou.“ 

V některých třídách jsou stále patrné stopy po ostřelování. Školu čeká ještě hodně práce a oprav. První krok však byl již ukončen: žáci se mohli vrátit do svých tříd, ve kterých je teplo i v zimním období. Když děti měly distanční výuku, tak jim chyběl osobní kontakt.

„Jeden chlapec měl zrovna narozeniny. Šli jsme dolů do krytu a tam jsme se rozhodli mu zazpívat hymnu. Šel po chodbě a zpíval a říkal: ,Dnes je můj nejšťastnější den.ʻ Takové okamžiky nám dodávají sílu,“ vzpomíná Svitlana Bilous. 

V letošním roce dostalo v Boromejském gymnáziu vysvědčení více než 400 studentů. Jsme hrdí na to, že jsme k tomu mohli přispět a pomoci tak dětem, jejichž životy zasáhla válka.


Autor: Člověk v tísni

Související články