Válka a humanitární krize pokračují už 13 let. Nezapomínejme na Sýrii

Publikováno: 14. 3. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Syrská dívka si umývá ruce v centru neformální vzdělávání uprostřed tábora pro vnitřně vysídlené.
© Foto: Petr Štefan

Od vypuknutí války v Sýrii uplynulo 13 let. Ve stínu nových krizí, včetně konfliktů a přírodních katastrof, je osud Syřanů stále více odsouván do pozadí. Pozornost společnosti k jejich přetrvávajícímu utrpení opadá. Nedostatečný zájem navíc vedl ke snížení financování humanitární pomoci. Přitom realita je stále horší. Obyvatelé Sýrie si zaslouží naši pozornost a pomoc více než kdy jindy.

V roce 2024 bude v Sýrii potřebovat humanitární pomoc neuvěřitelných 16,7 milionu osob. Pozorujeme zde výrazný nárůst orpoti 15,3 milionu hlášených v roce 2023. Z toho 5,5 milionu lidí je vysídleno a bojuje o přežití v podmínkách, které jsou na hony vzdálené minimálním standardům lidské důstojnosti. Z toho další 2,2 milionu lidí přežívá v neformálních táborech, kde jsou podmínky ještě horší. K této eskalaci dochází v důsledku třináct let trvajícího konfliktu, který neúprosně ničí sociální a ekonomickou strukturu národa. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Další tvrdý zásah utrpěla Sýrie nedávným zemětřesením, které postihlo sever země. Vyžádalo si téměř 5 900 mrtvých a více než 12 800 zraněných. Zemětřesení bylo zničující pro mnohé rodiny, které přišli o své domovy a podnikání. 

Přestože se humanitární situace zhoršuje a potřeby rostou kvůli problémům, jako je omezené financování a probíhající ozbrojené konflikty, pokračujeme v podpoře Syřanů. V průměru každý měsíc oslovíme zhruba 200 000 lidí v severní Sýrii. 

Vnímáme nárůst potřeb humanitární pomoci. Vyzýváme světové společenství, aby nedopustilo, aby se Sýrie stala zapomenutou. Tato tragédie se odehrává nyní. Čísla, která zde předkládáme, jsou výzvou k akci a připomínkou naléhavé potřeby pokračovat v podpoře milionů lidí, jejichž životy byly zničeny konfliktem, katastrofou a hospodářským kolapsem. V Člověku v tísni jsme odhodláni v podpoře pokračovat. Budeme usilovat o to, aby se na ně nezapomnělo, aby byl jejich hlas slyšet a aby se zmírnilo jejich utrpení. 

Jsme vděční za podporu všech našich dárců a partnerů (The Aid Fund for Northern Syria, Stichting Vluchteling, European Union, DG NEAR, USAID's Bureau for Humanitarian Assistance, Swiss Solidarity (SWS) via the Alliance2015 partner Helvetas, Klubu přátel Člověka v tísni, sbírky SOS Sýrie a Irák a SOS zemětřesení v Turecku a Sýrii, Syria Cross-border Humanitarian Fund, Save the Children, SDC, and LEARN).

Autor: Muhammet Necip Şağar, Člověk v tísni Sýrie

Související články