"Vaše pomoc pomohla s léčbou mé dcery," říká Masouma. Podpořili jsme 1 140 rodin v severním Afghánistánu financemi na jídlo

Publikováno: 15. 11. 2023 Doba čtení: 2 minuty
© Foto: Jallaluddin Adibpoor

Jeli jsme do Dasht e Shoor, údolí poblíž Mazar-e Sharif, kde většinu obyvatel tvoří uprchlíci nebo navrátilci a přibližně 90 % z nich trpí chudobou a hladem.

Setkali jsme se s 44letou Masoumou. Žije se svými třemi dcerami a jedním synem. Než se v srpnu 2021 v Afghánistánu znovu ujal moci Tálibán, pracovala více než 13 let jako kuchařka na střední škole v Saafí. Nyní je však nezaměstnaná a přišla i o manžela.

„Můj manžel pracoval jako hlídač, ale pak dostal rakovinu. Na jeho léčbu jsme vynaložili veškeré úspory, ale nepřežil a my jsme o všechno přišli. Musela jsem tedy požádat o půjčku své příbuzné a přátele, abych mohla zaplatit rodinné výdaje," říká Masouma.

Nejenže přišla o všechno, včetně domu, protože si už nemohla dovolit platit nájem, ale onemocněla i její dcera.

Moje mladší dcera má echinokokózu

"Moje mladší dcera má echinokokovou cystu. Byla ve státní nemocnici, ale neměli jsme peníze na léky. Půjčila jsem si tedy od přátel a příbuzných peníze, abych jí mohla zajistit léčbu. Po měsíci užívání léků jsme nezaznamenali žádné zlepšení jejího zdravotního stavu, takže jsme byli nuceni souhlasit s operací. Nyní jsou to dva týdny, co byla operována," říká Masouma.

Zatímco ona pracuje denně, její syn musel převzít zodpovědnost za obživu rodiny. Jako hlavní živitel rodiny musel opustit 9. třídu a stát se dělníkem.

Peníze v šesti kolech 

ČVT realizuje projekt v Mazáre Šarífu, jehož cílem je poskytnout rodinám v potravinové nouzi peněžní podporu, aby mohly uspokojit své nejnutnější potřeby. Masouma a její rodina patří mezi ty, kteří díky financování z Afghánského humanitárního fondu (AHF) dostali od ČVT finanční podporu.

Projekt byl zaměřen na domácnosti, které strádaly kvůli nedostatku financí. Distribuce peněz byla spojena s osvětou o výživě, aby se mohly vědomě rozhodovat o tom, jak využít své peníze.

"Peněžní podporu jsem dostala šestkrát, pokaždé 6 200Afs (72$). Díky těmto penězům jsem mohla nakoupit léky pro svou dceru, mléko, rýži, olej, cukr a další potraviny pro výživu svých malých dětí," říká Masouma.

Autor: Jallaluddin Adipoor, ČVT

Související články