Ve vesničkách na východě Ukrajiny chybí pitná voda. Lidem ji dodáváme a opravujeme vrty, které poničil 7 let trvající konflikt

Publikováno: 9. 6. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Ve vesničkách na východě Ukrajiny chybí pitná voda. Lidem ji dodáváme a opravujeme vrty, které poničil 7 let trvající konflikt
© pin

Zdrojů pitné vody je na východní Ukrajině nedostatek a 70 let staré vodovodní systémy navíc poničilo bombardování. Lidem na Donbase, kterým před více než 7 lety vstoupil do života konflikt, pomáháme různými způsoby. Součástí jsou i dodávky pitné vody do vesnic, které leží přímo na kontaktní linii, kde boje zničily vodovodní systém. Ty v těchto vesnicích zasažených konfliktem také opravujeme.

Obyvatelé vesnice Fedorivka v Doněcké oblasti mají nedostatek pitné vody už nejméně 10 let. „Loni tu vůbec nepršelo, což způsobilo velké problémy a ve studnách v naší vesnici nebylo dost vody. Neměli jsme tak dost vody na vaření ani na pití a už vůbec žádnou vodu na zalévání zahrádek,” říká Lidia, která ve Fedorivce žije. 


Starší lidé, kteří tu žijí, si zvykli sbírat a zachytávat dešťovou vodu a velmi s ní šetří. Lepší přístup k vodě je jednou z nejdůležitějších věcí, s níž se jim snažíme v těchto těžkých časech pomoci. Obnovili jsme proto ve Fedorivce vrt a nádrž na vodu. To bylo možné ve spolupráci s UNICEF a díky finanční podpoře německého Spolkového ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (BMZ) prostřednictvím německé rozvojové banky KfW. Díky tomu mají lidé ve Fedorivce dostatek vody na vaření, pití a na vše, co potřebují.

„Ta voda je opravdu skvělá a je dobrá na vaření. Byli bychom moc rádi, kdyby se vodovod napojil i na sousední vesnice, protože tam lidé mají s vodou podobné problémy, jako jsme měli my, než se nám dostalo této pomoci," říkají obyvatelé Fedorivky. 


Autor: Alyona Budagovska, PIN Ukraine Communication Officer

Související články