Ve Vietnamu byl zatčen další sebenominovaný kandidát pro nadcházející volby

Publikováno: 31. 3. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Ve Vietnamu byl zatčen další sebenominovaný kandidát pro nadcházející volby
© Foto: Facebook Hùng Gàn Lê

Jedná se o druhé zdokumentované zatčení zaměřené na kandidáty letošních vietnamských národních voleb, kteří se na kandidaturu sami nominovali. Sebenominovaný kandidát Le Trong Hung je obviněn z protistátní propagandy. 

Le Trong Hung je jedním ze 70 sebenominovaných kandidátů pro národní volby ve Vietnamu, které se uskuteční 23. května 2021. Vzhledem k bezpečnostním rizikům spojeným se sebenominací, požádal Le Trong Hung o policejní ochranu. Dne 27. března 2021, pár dní po podání žádosti, byl zatčen poblíž svého bydliště v Hanoji. 

Před zatčením byl Le Trong Hung jedním z kritických hlasů mnoha současných členů vietnamského parlamentu a vysoce postavených komunistických lídrů.
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Bývalý středoškolský učitel Le Trong Hung (42) se nedávno přidal k televizní stanici CHTV, která na Facebooku vysílá zprávy a komentáře týkající se sociálních a politických otázek ve Vietnamu. Před zatčením byl jedním z kritických hlasů mnoha současných členů vietnamského parlamentu a vysoce postavených komunistických lídrů. Dne 18. března 2021 zveřejnil Le Trong Hung na Facebooku fotografie a další materiály oznamující, že sám sebe nominoval na kandidaturu pro květnové národní volby. Jeho politická agenda zahrnuje masovou distribuci vietnamské ústavy a zvyšování povědomí o ústavě a diskuzi vedoucí k navržení zákona o demonstracích a zákona o kontrole parlamentu.  

Le Trong Hung je druhou osobou zatčenou po oznámení úmyslu kandidovat v letošních národních volbách jako nezávislý kandidát. Dne 10. března 2021 byl zatčen Tran Quoc Khanhe (61), další sebenominovaný kandidát

Jak Le Trong Hung, tak Tran Quoc Khanh jsou obviněni z protistátní propagandy na základě článku 117 trestního zákoníku. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim až dvacetiletý trest odnětí svobody.

Tran Quoc Khanh na svém facebookovém účtu zveřejňoval statusy, články a videa upozorňující na porušování lidských práv, systémovou korupci, zhoršování stavu životního prostředí a nedostatečnou reakci Vietnamu na spor s Čínou týkající se Jihočínského moře. Jak Le Trong Hung, tak Tran Quoc Khanh jsou obviněni z protistátní propagandy na základě článku 117 trestního zákoníku. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim až dvacetiletý trest odnětí svobody.  

Ve volbách v roce 2016 obsadila komunistická strana 473 křesel parlamentu, zatímco zbývajících 21 křesel připadlo takzvaným nezávislým kandidátům, kteří byli ve skutečnosti komunistickou stranou schváleni.

Přestože se sebenominovaní kandidáti teoreticky mohou přihlásit a kandidovat ve volbách na národní a provinční úrovni, v praxi se většina nedostane přes fázi přihlášení nebo přes „vyjednávací fázi“ (“Hiệp thương”) ve svém volebním obvodu. Podle organizace Freedom House jsou národní volby pevně ovládány Komunistickou stranou Vietnamu. Ve volbách v roce 2016 obsadila komunistická strana 473 křesel parlamentu, zatímco zbývajících 21 křesel připadlo takzvaným nezávislým kandidátům, kteří byli ve skutečnosti komunistickou stranou schváleni. Oproti tomu více než 100 sebenominovaným kandidátům, včetně představitelů občanské společnosti, byla kandidatura znemožněna.   

Autor: PIN

Související články