Vernisáž obrazů NZDM V Kleci

Publikováno: 29. 6. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Vernisáž obrazů NZDM V Kleci
© Dušan Kotlár

Pravidelné bilancování spojené s koncem školního roku jsme se letos rozhodli  propojit s výstavou obrazů, které za poslední tři roky vznikly v klubu v Kleci během tvořivých dílen, které vedl kolega Martin Grosman. Prostřednictvím výstavy jsme chtěli rozšířit povědomí o aktivitách Klubu mezi širší veřejnost. Výstava, se konala v sympatickém kulturním centru KultiVAR, v Liberci.

Na vernisáži jsme chtěli představit mimo výstupů z výtvarných dílen i jiné aktivity klubu V Kleci. A tak jsme v den D, společně s dětmi, které do klubu chodí (10-14 let), upekli skvělý veganský čokoládový koláč a udělali celerovou pomazánku. Někteří naši malí kuchaři nikdy nebyly v galerii a téměř žádný z nich se nikdy neúčastnil otevření výstavy. Stále se nás tedy při přípravě jídla doptávali, co že to ta Vernisáž vlastně je?

Jak takové otevření výstavy vypadá, mohli děti poznat pár minut po šesté hodině, kdy se v prostorách KultiVARu rozeznělo zacinkání na skleničku a slovo si vzal kolega Martin. Ten dětem hned ze začátku vysvětlil, že na připravené pohoštění se můžou vrhnout teprve, až bude výstava zahájena. Velká část dětí se musela po dobu zahájení držet, aby na chlebíčky a sladkosti neskočily, ale vydržely to všechny:). Martin pronesl pár vět o tom, proč jsme výstavu připravili, jak obvykle probíhají vernisáže a co se při nich odehrává.

Hudební dílna

Na každé správné vernisáži musí zahrát hudba. Chtěli jsme představit naší klubovou kapelu. Složená je z návštěvníků klubu, kteří se snaží nacvičit vlastní program během pravidelných hudebních dílen. Kapelu ale tvoří začínající muzikanti, kteří se na své veřejné vystoupení teprve připravují. A tak jsem se hudebního entrée zhostil já a se mnou zkušený pianista Petr Šamek. Spolu jsme (ve složení klarinet-klávesy-zpěv) po Martinově proslovu zahráli několik písní, během nichž nás děti doprovodili zpěvem. Když muzika zrychlila, rozproudil se na pódiu i tanec a ke konci hudebního programu už tancovaly dětí i někteří příchozí a kolegové z ČvT. A pak přišel čas na pohoštění...

V NZDM Klec pravidelně vedu hudební dílnu, se kterou mám dlouholetou praxi a vím, že hudba představuje možnost harmonizace jednotlivce. Harmonické zvuky snižují psychické napětí, čímž oslabují lidské agresivní reakce. Hudební dílna slouží k hudebnímu rozvoji dětí a pokud možno i jejich talentu. Závěrem, bych chtěl poděkovat kolegům z Člověka v Tísni, kteří nám s přípravou výstavy pomohli a také KultiVARu, díky kterému jsme si mohli užít příjemnou neformální atmosféru vernisáže.

Autor: Dušan Kotlár