Vietnam je jednou z nejméně svobodných zemí na světě

Publikováno: 6. 6. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Vietnam je jednou z nejméně svobodných zemí na světě
© Foto: Sylva Horáková

Praha, 6. 6. 2017 - Vietnamci tvoří třetí největší národnostní menšinu v České republice. Tolik se ale nemluví o tom, že je Vietnam zároveň jednou z nejméně svobodných zemí na světě. „Všechny mocenské složky ve Vietnamu jsou podřízeny Komunistické straně. Ta pod záminkou ochrany zájmů lidu potlačuje svobodu každého člověka,“ říká Sylva Horáková, zástupkyně ředitele Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. 

Uznávaná nevládní organizace Freedom House ředí Vietnam podle míry svobody na 20. příčku od konce. V Indexu svobody tisku od Reportérů bez hranic se země umístila na 175. místě ze 180 států a mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch označuje situaci ve Vietnamu za „katastrofální“.

V zemi, kde má politickou moc pevně v rukou Komunistická strana, je silně potlačována svoboda slova, tisku, shromažďování i náboženství. Člověku, který na něco z toho upozorní, hrozí zastrašování, násilí i vězení. Každý rok jsou zatýkány desítky aktivistů na základě vágně definovaných zákonů, za které hrozí v některých případech až trest smrti, jako je například článek 79 trestního zákoníku o „činnosti za účelem svržení lidové vlády.” Týká se to především těch, kteří se sdružují v neformálních organizacích a mají vazby na zahraničí - blogery a organizátory nezávislých kurzů či diskuzních platforem o lidských právech.

Například 15. května byl ve Vietnamu násilně zatčen katolík a aktivista Hoàng Đức Bình za blogování o situaci v oblasti postižené ekologickou katastrofou a pomoc tamnímu obyvatelstvu a byl obviněn ze „zneužití demokratických svobod“. Známý podnikatel, bloger a vězeň svědomí Trần Huỳnh Duy Thức si k 24. květnu odpykal polovinu ze svého šestnáctiletého trestu právě za „činnost za účelem svržení lidové správy“, tj. za psaní textů o potřebných reformách a za sdružování se s lidmi podobného smýšlení.

Dne 2. května byla ve vlastním bytě přepadena a zbita do bezvědomí aktivistka Le Mỹ Hạnh. Jeden z útočníků si celou scénu nahrál na video, které pak bylo s výhružkou disidentům zveřejněno na facebookovém profilu tohoto muže. Policie záležitost řádně nevyšetřila. Jde totiž pouze o jeden z mnoha případů, kdy si policie k zastrašování aktivistů a provokacím při demonstracích najímá kriminálníky. Tentokrát však došlo k chybě a video zhlédly desítky tisíc lidí. (Na video se podívejte ZDE.)

 „S Vietnamem sdílíme zkušenost s komunistickým režimem a mezi oběma zeměmi existují vazby, proto jsme se rozhodli začít dlouhodobě podporovat místní aktivisty,“ říká Sylva Horáková.

 Člověk v tísni působí ve Vietnamu od roku 2015. Zaměřuje se na podporu drobných občanských iniciativ uznávajících lidská práva a demokratické hodnoty, napomáhá jejich růstu, vzájemnému sbližování i napojování na větší organizace či instituce. Cílem je zefektivnit jejich činnost, přispět k jejich uznání místními autoritami a zprostředkovat jim spojení se zahraničím.

Desatero pro politiky, jak se chovat v zemích s represivními režimy: www.nediktatorum.cz 

 

Pro více informací kontaktujte:

Sylva Horáková, zástupkyně ředitele Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, tel.: 602 757 322

Mai Nguyenová, konzultantka vietnamského programu ČvT, tel.: 723 845 740

 

Autor: ZG

Související články