Vietnamskou blogerku Pham Doan Trang vyslýchali a bili

Publikováno: 16. 8. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Vietnamskou blogerku Pham Doan Trang vyslýchali a bili
© Foto: Archiv Pham Doan Trang

V jedné ze saigonských čajoven se včera pořádal soukromý hudební program, který si přišla poslechnout i Pham Doan Trang, známá vietnamská blogerka a disidentka, oceněná loni na jaře cenou Homo Homini za mimořádný přínos v oblasti lidských práv. 

Během koncertu do čajovny přišli příslušníci vietnamské policie, někteří v uniformách, někteří v civilu. Na místě zatkli několik lidí a odvezli je k výslechu na policejní stanici. Byla mezi nimi také Doan Trang hlavní zpěvák Nguyen Tin, kteří byli odvezeni na různá místa. Trang během výslechu bili. Poté ji nechali vyšetřit lékařem, který potvrdil, že má poranění měkkých tkání. Podle Doan Trang se muž, který ji vyšetřoval, choval podezřele a nevypadal jako profesionální lékař.

Policie jí zabavila laptop, doklady, kreditní kartu i hotovost. Pak ji odvezli domů. V polovině cesty ale zastavili, požádali, aby vystoupila, a začali ji brutálně bít motorkářskou přilbou, která se při tom rozbila.

Podle jejího kolegy z portálu Luat Khoa - Právnický žurnál je Doan Trang zatím v bezpečí. Dnes by se měla dostavit na stanici pro své věci a doklady.

Vietnamský režim dlouhodobě pronásleduje lidi, kteří se k němu vyjadřují kriticky. Porušuje celou řadu základních lidských práv. Ve Vietnamu je omezována svoboda myšlení, vyznání, shromažďování, přesvědčení a mnoho dalších. Na tyto věci Pham Doan Trang rovněž upozorňovala ve svých článcích a knihách. 

Člověk v tísni ve Vietnamu nadále podporuje jednotlivce a nezávislé skupiny, které zvyšují povědomí vietnamské společnosti o porušování lidských práv, podporují občanskou angažovanost, snaží se vést dialog s mocenskými složkami, prosazují rovnoprávnost a pluralitu.


Čtěte více:

CENU HOMO HOMINI ZA ROK 2017 OBDRŽÍ PRONÁSLEDOVANÁ BLOGERKA Z VIETNAMU 

TISÍCE VIETNAMCŮ NESOUHLASÍ S NOVÝMI ZÁKONY. JSOU ZADRŽOVÁNI A BITI 

Autor: ČvT s přispěním Mai Nguyenové

Související články