Vláda rozhodla zopakovat oddlužovací akci Milostivé léto

Publikováno: 19. 5. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Vláda rozhodla zopakovat oddlužovací akci Milostivé léto
© Martin Kovalčík

Druhou a zároveň poslední šanci dostanou dlužníci v exekuci. Vláda rozhodla o podzimním pokračování oddlužovací akce - Milostivé léto II. Včera schválila návrh novel příslušných zákonů, které mají umožnit její reprízu. Legislativního procesu se účastnil i Člověk v tísni svými připomínkami a podněty z praxe. Minulé Milostivé léto pomohlo z bezvýchodné situace desetitisícům lidí.

Dlužníci budou mít opět díky Milostivému létu II, které musí odsouhlasit ještě Sněmovna, možnost splatit pouze svůj původní dluh a jednorázový poplatek exekutorovi. Další poplatky, úroky a penále, které mnohdy mnohonásobně převyšují výši jistiny, jim budou odpuštěny. Tříměsíční bezúročné období začne 1. září 2022.

Akce se týká exekučních sporů s veřejnými institucemi, státními nebo polostátními firmami - například dluhů vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetikám v rukách státu, nezaplacených poplatků České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám. Dluhy u těchto organizací narostly často kvůli úrokům, penále a dalšímu příslušenství do nesplatitelných výšin. Příkladem mohou být dluhy za městské nájemní bydlení, které se díky ročnímu úroku z prodlení ve výši 90 % vyšplhaly z deseti tisíc korun až ke stotisícům, nebo dluhy za jízdu načerno, u kterých zmíněné příslušenství udělalo z tisícikorunového dluhu dvacetinásobek.

„Oproti minulému Milostivému létu, kdy lidé často řešili dluhy u dopravních podniků, očekáváme, že pokračování využijí primárně kvůli dluhům na zdravotním pojištění,“ předpokládá Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni.

Peníze ze sbírky SOS Milostivé léto ukončilo téměř tisíc exekucí za více než 100 milionů korun

„Předpokládám, že v důsledku současné energetické krize a zvyšující se inflace je druhá vlna milostivého léta na místě. Může pomoci především těm, kteří se do akce nemohli zapojit loni. Například proto, že peněžní prostředky, se kterými mohli volně disponovat, použili na úhradu zvýšených cen za energie," vysvětluje ministr spravedlnosti Pavel Blažek v tiskové zprávě.

Nejedná se o žádnou dluhovou amnestii či popření pravidla o tom, že dluhy se mají platit. Naopak, věřitelům se jednorázově vrátily celé dlužné jistiny, dlužníci se zbavili desítek tisíc exekucí u dluhů vůči státu a stát vrátil dlužníky do standardních socioekonomických vztahů. Stát ušetří na sociálních dávkách, získá na odvodech těch, kteří už nebudou pracovat někde v šedé zóně.

V souvislosti s Milostivým létem, které proběhlo mezi říjnem 2021 a lednem 2022, Člověk v tísni otevřel veřejnou sbírku SOS Milostivé léto, jejíž výtěžek je určen na podporu lidem, kterým by akce mohla pomoci z dluhové pasti, avšak oni nemají šanci původní dluh díky jeho výši zaplatit.

„Díky sbírce jsme mohli podpořit 245 rodin celkovou sumou 14 milionů korun, což ukončilo téměř tisíc exekucí za více než 100 milionů korun,“ uvedl po skončení Milostivého léta I Daniel Hůle.

„Milostivé léto se ukázalo jako velmi výhodné pro všechny tři klíčové aktéry. Nejedná se o žádnou dluhovou amnestii či popření pravidla o tom, že dluhy se mají platit. Naopak věřitelům se jednorázově vrátily celé dlužné jistiny, dlužníci se zbavili desítek tisíc exekucí u dluhů vůči státu a stát vrátil dlužníky do standardních socioekonomických vztahů. Stát ušetří na sociálních dávkách, získá na odvodech těch, kteří už nebudou pracovat někde v šedé zóně, ale podle běžných pravidel," hodnotí poslanec Marek Výborný.

Dlužníkům se otevírá prostor pro nový životní restart

Druhé Milostivé léto se od prvního zásadně neliší. Dlužníci budou moci uhradit vymáhanou jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce do 3 měsíců od účinnosti předkládaného návrhu. Paušální náhrada nákladů exekuce se nově stanoví na 1 500 Kč bez DPH. Dlužník bude nově muset ve stanovené lhůtě soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle právní úpravy Milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše částky, kterou musí uhradit pro splnění podmínek Milostivého léta. Exekutor bude povinen odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi Milostivé léto prodlouží. Výslovně se stanoví, v jakém rozsahu soudnímu exekutorovi náleží náklady exekuce, o kterých bylo rozhodnuto před 1. zářím 2022.

„Chtěl bych poděkovat kolegům poslancům v čele s Markem Výborným. Při přípravě návrhu odvedli veliký kus práce. Zároveň bych rád ocenil konstruktivní a věcný přístup hnutí ANO. Za to díky Patriku Nacherovi. No a nemůžu zapomenout poděkovat neziskové organizaci Člověk v tísni za jejich cenné připomínky a podněty z praxe při legislativním procesu na Ministerstvu spravedlnosti," doplňuje ministr spravedlnosti.

„Pro dlužníka se ještě jednou a skutečně naposledy otevírá možnost zbavit se exekucí u dluhů vůči státu. V době, kdy dramaticky rostou náklady na energie a základní životní potřeby, je to tak mimořádná jednorázová příležitost, jak se zbavit historické zátěže dluhů, u kterých příslušenství mnohdy nepochopitelně mnohonásobně překročilo výši jistiny samotné. Pro dlužníky, kteří uvázli v této dluhové pasti, se tak otevírá prostor pro nový životní restart," dodává poslanec Marek Výborný. Podle něj je na příští rok v plánu novela daňového řádu, která pomůže lidem například s dluhy na pojistném.

Autor: ČvT

Související články