Hlasujte o vítězi Ceny Gratias Tibi

Publikováno: 9. 9. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Hlasujte o vítězi Ceny Gratias Tibi
© Foto: Jan Slavík, JSNS

Cena Gratias Tibi oceňuje mladé lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a nejrůznějšími aktivitami mění věci k lepšímu. Již od roku 2014 tímto oceněním dáváme mladým lidem najevo, že si jejich činů vážíme. Latinská slova Gratias Tibi, která tvoří název ceny, symbolicky říkají všem soutěžícím Děkuji Tobě.

I v letošním roce vybrala odborná porota 9 finálových projektů a vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni už 21. září. Už dnes ale může veřejnost rozhodnout o vítězi Ceny České televize

Vybírat můžete z těchto finálových projektů:

Alpateam 

Filip a Štěpán jsou dva kluci, kteří se rozhodli zrealizovat projekt zaměřený na mezilidské vztahy a boj proti šikaně zejména ve škole. Vedou rozhovory se známými osobnostmi, pořádají debaty a motivují děti překonat strach se svěřit s tímto problémem. Snaží se také podnítit veřejnou diskusi o tématu. Během krátké doby se jim ozvaly desítky mladých lidí s prosbou o radu.

Dáme vaší tváři úsměv 

Dívky z výchovného ústavu v Janštejně se rozhodly smysluplně využít čas. Navštěvují proto seniory v LDN Počátky a v DPS Janštejn, hrají s nimi hry a povídají si. Jezdí také do rodinného azylu Dej pac! v Častoníně venčit psy. Jako pomoc svým psím kamarádům uspořádaly několik benefičních akcí, na nichž vybraly finance na veterinární péči. Dívky již plánují akce na další rok.

Mobilní aplikace Nepanikař 

Mobilní aplikace Nepanikař pomáhá lidem s duševním onemocněním, jako jsou deprese, úzkosti, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a poruchy příjmu potravy. Zároveň obsahuje i kontakty na odbornou pomoc. Za 10 měsíců fungování si aplikaci stáhlo přes 45 tisíc uživatelů a zachránila nejméně 30 životů.

Neplastový březen 

Čtyři studentky gymnázia hledají nové způsoby, jak z ekologie udělat zábavný a naučný denní chléb pro všechny. Přišly s jednoduchou výzvou pro uživatele sociálních sítí: „Odpadek na ulici? Hoď do koše.” a „Jednorázový plast? Odmítni.” Splněnou výzvu účastníci sdíleli pod hashtagem #neplastovybrezen. Uspořádaly také hromadný úklid pražských parků i uměleckou instalaci upozorňující na produkci odpadu.

newskit. 

Českou aplikaci newskit. vymyslel středoškolák Matyáš Boháček. Aplikace shrnuje pouze zprávy důvěryhodných českých zdrojů a umožňuje uživatelům, aby si udělali objektivní názor na věc. Seskupená témata, statistiky, umělá inteligence a spousty dalších funkcí v minimalistickém a přehledném designu – aplikace má již přes 5000 uživatelů.

Pomoc (nejen) australským zvířatům 

Na podnět Vojty, studenta tercie a vášnivého ornitologa, vznikla školní sbírka na pomoc australské fauně, kterou postihla přírodní katastrofa. Vybraná částka činí 8000 Kč. Vojta na ochranu přírody nevystoupil poprvé. Uspořádal přednášku s prezentací fotografií pod názvem Koukej, co kde lítá, z jejíhož výtěžku byly v roce 2019 pořízeny polepy v hodnotě 5000 Kč chránící ptactvo před nárazy do oken školy. S povídáním o pozorování zvířat zavítal i do Centra seniorů Mělník.

Stop plastovým obalům 

Členové a členky Dětského zastupitelstva ZŠ TGM Milovice přišli s projektem na snížení nadužívání plastových obalů. Snažili se u spolužáků i jejich rodin posílit pozitivní vztah k přírodě, k vlastnímu okolí i jejich městu. Pro propagaci myšlenky uspořádali velikonoční jarmark, kde si mohli návštěvníci zakoupit především látkové tašky či pytlíky, které žákům pomohli ušít rodinní příslušníci, přátelé a ve velké míře seniorky ze spolupracujících domovů pro seniory.

Vánoce pro všechny 

Čtyři roky studia, jedna univerzita, pět navštívených zařízení, 506 obdarovaných seniorů, 109 dobrovolníků, nespočet úsměvů na tvářích – to jsou Vánoce pro všechny, dobročinný neziskový projekt studentek z Univerzity Palackého. Snaží se přinést ducha Vánoc těm, na které se nejčastěji zapomíná. Vánoční přání projekt plní nejen klientům léčeben dlouhodobě nemocných, ale také dětem z centra Jdeme autistům naproti.

Youth, Speak up!

Cílem YSU! je zatraktivnit politiku pro generace Y a Z a podpořit zapojení mladých lidí do veřejného života. Mladí inspirativní Češi vytvořili program „21 bodů pro 21. století“. Projekt pod těmito body sjednocuje mladé politiky napříč politickým spektrem. Youth, Speak Up! mladým lidem poskytuje jejich vlastní program, který je reprezentován politickými i nepolitickými zástupci v jejich věku.

Na webové stránce České televize se můžete podívat na všechny medailonky projektů, které se dostali do finále. 

Hlasujte pro projekt, který Vás nejvíce zaujal! 


Autor: Jeden svět na školách

Související články