Plasty v mořích i Statečný Bob. Vítěze komiksové soutěže uvidíte v Langhansu do konce prosince

Publikováno: 15. 11. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Plasty v mořích i Statečný Bob. Vítěze komiksové soutěže uvidíte v Langhansu do konce prosince
© Foto: Štěpán Kyncl

V sobotu 13. listopadu proběhlo v Divadle X10 v Praze slavnostní vyhlášení tradiční komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět, kterou pořádá Vzdělávací program Varianty organizace Člověk v tísni. V jedenáctém ročníku se umístilo na prvních příčkách třech kategorií hned několik výrazných studentských děl, která vypravují o důsledcích klimatické změny – povodních, suchu či vzrůstajících teplotách.

Slavnostní vyhlášení nejlepších komiksů proběhlo v rámci mezinárodního komiksového festivalu FRAME. Akci moderovala slammerka a hudebnice Máša Černíková alias Bio Masha, na pódiu dětem blahopřály i komiksová scenáristka a spisovatelka Klára Smolíková a za organizátory také Petra Skalická z Člověka v tísni.

Inspirací pro letošní téma soutěže se staly Tváře klimatické změny, projekt kreslířky a streetartové umělkyně Toy_Box, která letos ve spolupráci s Člověkem v tísni na několika místech Česka ztvárnila skutečné příběhy lidí trpících klimatickou změnou do velkých pouličních maleb – muralů.

Pro letošní zadání komiksové soutěže jsme využili skutečných příběhů. Soutěžící žáci a studenti se mohli buď inspirovat příběhy lidí, které již teď ve světě postihuje klimatická změna, ale mohli vymyslet i vlastní příběh,“ upřesňuje Petra Skalická.


Zvítězila témata povodní, požárů i bojovníci s klimatickou změnou

Komiksovou soutěž Bohouš a Dáša mění svět pro žáky základních a středních škol vyhlásil vzdělávací program Varianty poprvé v roce 2011. Jejím cílem je motivovat děti, aby se zamyslely nad palčivými společenskými tématy a pomocí komiksu jim byly schopny porozumět a hledat jejich řešení. Během jedenácti ročníků se do komiksové soutěže zapojilo zhruba 2700 žáků a žákyň ze základních a středních škol napříč ČR a vytvořili přes 2000 komiksových děl.


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Letos do soutěže dorazilo celkem 211 žákovských a studentských děl ve třech kategoriích: 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a SŠ.

  • První místo v kategorii 1. stupně ZŠ si odnesla čtveřice žáků ze Scio Školy Praha 6 s komiksem Statečný Bob, pak také Adéla Kramlová (Nejstrašnější povodeň) a Adéla Machovská (Pomsta ducha lesa), obě ze ZŠ Tlumačov.
  • V 2. stupni se o první místo podělily komiksy „Vláha a Ohnice“ autorky Sabiny Lenzové z Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského a „Vypalování lesů“ Matěje Triebenekla ze ZŠ Salvátor ve Valašském Meziříčí.
  • Mezi středoškoláky pak zvítězily Rozálie Kovářová (Lobo, bojovník z pralesa) a Eva Teturová (What a Wonderful World) z Gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí.
Podívejte se také na krátkou reportáž z vyhlášení, kterou odvysílalo ČT :Déčko.

Jako tradičně můžete vítězné žákovské a studentské komiksy vidět i zblízka. Nejlepších 50 komiksů z letošního ročníku můžete zhlédnout zdarma na výstavě v Centru Langhans, Praha 1 (blízko Václavského náměstí), a to až do konce prosince.


Proč používat komiks ve výuce? Vizuální zkratkou i vtipem přiblíží komplikovaná témata

Komiks se osvědčuje jako vhodný nástroj pro otevírání komplikovaných témat globálního rozvojového vzdělávání (GRV), jakožto atraktivní umělecké médium má velký potenciál posilovat motivaci žáků a jejich zájem o probíraná témata. Díky vizualizaci, zkratce a vtipu dokáže zprostředkovat i náročná a komplexní témata.

Vzdělávací program Varianty nabízí školám a učitelům metodické materiály, které s komiksem ve výuce pracují. Učitelé mají možnost účastnit se podpůrných seminářů a workshopů zaměřených na využití komiksu v různých předmětech a každoročně také organizuje komiksovou soutěž pro žáky základních a středních škol.

Jste pedagog a chcete získat inspirativní materiály pro výuku?

Přečtěte si o komiksu ve výuce více a stáhněte si Metodické příručky pro učitele s využitím komiksů na různá témata, jako je světová chudoba, lidská práva, globalizace či klimatická změna. 

K dispozici jsou i výuková videa pro děti od kreslířky a ilustrátorky Kláry Smolíkové.

Realizace soutěže je podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR a Evropské Unie.


Autor: Varianty

Související články