Výlet za létající kozou

Publikováno: 6. 10. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Výlet za létající kozou
©

Výjezdy, výlety, přespávačky……to všechno jsou aktivity, které si děti z našeho nízkoprahového klubu eNCéčko žádají nejvíce. A my se jim samozřejmě snažíme v největší možné míře vyhovět. Proto jsme pro 9 dětí na jeden zářijový víkend připravili výlet i s přespáním.

Vždy se snažíme, aby se děti při těchto aktivitách něco dozvěděly, něčemu se přiučily, někam se posunuly. Proto vybíráme místa, která všechno toto umožňují. Jedním takovým místem je i kozí farma „Létající koza“, která je umístěna na samotě u obce Břvany, pod krásným vrchem Raná.

Dříve, než jsme mohli vyjet, bylo potřeba připravit vše potřebné. Zabalili jsme si spacáky a stany, kotlíky, nějaké jídlo, dobré oblečení……..prostě vše, co je potřeba pro spaní ve stanech. A pak hurá na cestu. K dopravě nám posloužil vlak, autobus i naše vlastní nohy, protože kozí farma je od obce vzdálena asi 3 kilometry.

Ačkoli nás po cestě potkaly nepříjemné situace, nakonec jsme vše zvládli a v pořádku dorazili na místo. Se stavěním stanů jsme sice měli trochu problémy, ale nakonec se nám to povedlo, a to i díky pomoci dětí našich hostitelů. Večer se trochu ochladilo, takže jsme si rozdělali oheň, uvařili v kotlíku čaj a společně s našimi hostiteli Honzou a Bárou si zazpívali u kytary a improvizovaných bubnů.

Víme, že nic není zadarmo, proto jsme druhý den majitelům za jejich pohostinnost pomohli se sběrem dřeva i s věcmi kolem zvířat. To byl pro nás skutečný zážitek, pomáhali jsme s kozami, krávou i koňmi, za odměnu jsme se pak mohli svést traktorem. Nakonec jsme si udělali výlet na Ranou, který byl sice fyzicky náročnější, ovšem za ten nádherný výhled na celé České středohoří určitě stál.

V neděli hned po snídani jsme se rozloučili a poděkovali za pohostinnost i hromadu nových a krásných zážitků a domluvili se, že výlet co nejdříve zopakujeme. Vraceli jsme se domu unavení, ale spokojení.

Autor: Milan Tomkovič, pracovník NZDM eNCéčko