Vypadáváš: Jeden svět bude i v Bruselu 2021. Sledujete filmy i debaty online!

Publikováno: 27. 5. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Vypadáváš: Jeden svět bude i v Bruselu 2021. Sledujete filmy i debaty online!
© ČvT

Letošní program festivalu nabízí 9 filmů přístupných zdarma kdekoli v Belgii a 10 diskusí dostupných po celém světě. Jeden svět v Bruselu opět představuje výběr filmů promítaných v České republice v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Festival je největší svého druhu a byl oceněn organizací UNESCO za přínos v oblasti vzdělávání o lidských právech. 

Jeden svět v Bruselu, festival dokumentárních filmů o lidských právech, zahájí 31. května film Coded Bias. Doprovázen bude diskusí na téma Svoboda projevu a bezpečnost v digitální éře. Hlavní řečnicí letošního ročníku je Marie Arena, předsedkyně podvýboru Evropského parlamentu pro lidská práva.

Podívejte se na celý program a zaregistrujte se zde (platí jen pro registraci v Belgii. Pro sledování filmů z Česka můžete stále využít jedensvetonline.cz a  doprovodné debaty z Bruselu sledovat na YouTube či na Facebooku)

Čtrnáctý ročník této jedinečné akce svede dohromady mezinárodní lidskoprávní komunitu. Ta bude mít možnost sledovat sérii projekcí vynikajících dokumentárních filmů, nebo se účastnit diskuzí s významnými hosty z celého světa.

Festival upozorní na digitální práva, probíhající krizi v Bělorusku,  význam sociálních médií v Rusku, politický aktivismus a diskriminaci v Tunisku. Dále například na ekologické hrozby a korupci v malé venezuelské vesnici nebo boj za změnu kruté potratové politiky v Salvadoru a mnoho dalších. Po každém promítání bude následovat diskuse s obhájci lidských práv, tvůrci filmů, protagonisty, odborníky a poslanci Evropského parlamentu.

Téma festivalu Jeden svět v Bruselu 2021: Slogan letošního ročníku - "Vypadáváš" - odkazuje na jednu z frází, se kterou se lidé nejčastěji setkávají při používání způsobů komunikace, které nabízí internet. Jedná se o zprávu informující o slabém připojení nebo jiných technických potížích, které negativně ovlivňují naši komunikaci založenou na technologiích. Tato slova zároveň dokonale vystihují stav, ve kterém se mnoho lidí ocitlo během pandemie.

Stream ze zahájení JEDNOHO SVĚTA V BRUSELU

Sport Jednoho světa v Bruselu


Program snímků:

31.5. 2021 v 19:00 - Digitalizovaný předsudek

1.6. 2021 v 16:00 - Pod stejným sluncem

v 19:30 - Němý hlas

2.6. 2021 v 16:00 - Stavební jáma

v 19:30 - Naše svoboda

3.6. 2021 v 16:00 - Ghofránin sen

v 19:30 - Krtek

4.6. 2021 v 12:30 - Poslední šance pro spravedlnost

v 19:00 - Tenkrát ve Venezuele

Mezi hosty a účastníky diskusí jsou mj:

Aleš Bialiacký, zakladatel Centra pro lidská práva Viasna.

Ghofrane Binous, aktivistka a protagonistka filmu Měla sen

Sharon Homová, výkonná ředitelka organizace Human Rights in China (Lidská práva v Číně)

Mads Brügger, novinář a režisér filmu Krtek

Veronika Lapina, výkonná poradkyně pro obhajobu a mezinárodní soudní spory ruské sítě LGBT organizací

Marina Shupac, režisérka filmu Poslední šance na spravedlnost

Alejandro Álvarez Iragorry, koordinátor venezuelské organizace pro lidská práva a životní prostředí Clima 21

Teodora del Carmen Vásquezová, protagonistka filmu Fly so Far (Letět tak daleko)

François Jacob, režisér filmu Pod stejným sluncem

Jeden svět v Bruselu pořádají Člověk v tísni, České centrum Brusel, Evropský parlament a Stálé zastoupení ČR při EU spolu s místními nevládními organizacemi a dalšími partnery. Všechny projekce a diskuse jsou zdarma. Kompletní program 14. ročníku Jednoho světa v Bruselu, úplný seznam partnerů a hostů najdete na https://www.oneworld.cz/2021/brussels.

Dotazy pro tisk a média:

Vesna Evans, mediální koordinátorka společnosti Člověk v tísni a koordinátorka Jednoho světa v Bruselu vesna.evans@peopleinneed.cz, +420 773 776 501.

Autor: ČvT

Související články