Lucie nikdy nemusela žádat stát o podporu, to se ale po smrti manžela změnilo

Publikováno: 30. 1. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Lucie nikdy nemusela žádat stát o podporu, to se ale po smrti manžela změnilo
© Foto: People photo created by pressfoto - www.freepik.com

S paní Lucií jsme začaly spolupracovat na začátku května loňského roku. Vyhledala mne, protože se dostala do nepříznivé životní situace po úmrtí svého manžela. Potřebovala pomoct s vyřizováním dávek státní sociální podpory a dávek hmotné nouze. Nikdy předtím nemusela žádat o pomoc stát, protože spolu s manželem byli finančně zabezpečení, ale paní Lucie, která v té době pobírala jen invalidní důchod, neměla dostatek financí, aby mohla zabezpečit své potřeby. Zkrátka samotný invalidní důchod nepokryl vše potřebné.

Vytvořily jsme si důvěrný vztah, byla jsem pro ni i psychická podpora, společně jsme si povídaly o úmrtí manžela, vyprávěla mi o jejich životě a o tom, jak celou situaci nese. Ukazovala mi fotky svých vnoučat, u kterých jsme se vždy společně zasmály. Věděla jsem, že je to pro ni odreagování, které potřebuje. Společně jsme tedy požádaly o vdovský důchod a začaly pracovat na dávkách SSP a HN. Paní Lucie chtěla pomoct se žádostmi, protože i když byly zjednodušené, nevyznala se v nich. Proto jsem vše potřebné vytiskla a společně jsme je vypsaly, přičemž jsem paní Lucii začala podrobně vysvětlovat strukturu žádostí. Společně jsme žádosti odnesly na Úřad práce a dále pracovaly na ostatních potřebách. Po měsíci paní Lucie obdržela rozhodnutí a poté výplaty dávek. 

S Lucií se skvěle spolupracuje

Dále jsme čekaly na rozhodnutí vdovského důchodu. Průběžně jsme volaly na OSSZ, abychom věděly, v jaké fázi je její žádost. Řešily jsme problém, protože měli tří měsíční lhůtu na rozhodnutí a poté na výplatu. Po prodleném termínu výplaty, jsme s OSSZ vyjednávaly, kde nastala chyba, řekli nám, že se omlouvají za prodlení a že dali na naši žádost urgenci o vyřízení, za necelý měsíc přišlo rozhodnutí a později paní Lucka obdržela i výplatu.

Paní Lucie mi poděkovala a zeptala se mě, jestli ji i nadále mohu pomáhat s jejími záležitostmi. Samozřejmě jsme se domluvily a nadále spolu intenzivně spolupracujeme. Jednání s paní Lucií je velice příjemné, a to díky její motivaci a zodpovědnosti. Vždy si udělám čas, abychom si mohly popovídat a probrat co je potřeba udělat dále.

Kontakt:


Autor: Marie Fiľková, terénní pracovnice

Související články