Výstava V BŘIŠE AFRIKY ukáže, proč je Uganda hladová

Publikováno: 29. 9. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Výstava V BŘIŠE AFRIKY ukáže, proč je Uganda hladová
©

Na světě je dostatek jídla pro všechny, přitom 840 milionů lidí trpí hladem a podvýživou. Výstava fotografií V BŘIŠE AFRIKY, kterou pořádá společnost Člověk v tísni, ukáže na příkladu Ugandy příčiny tohoto problému.

Hlad nezpůsobuje celkový nedostatek potravin, ale nerovný přístup k jídlu. Lidé, kteří hladoví, nevlastní půdu, mají omezené zdroje vody na zavlažování i špatnou infrastrukturu. Bez silnic pro ně není možné dopravit na trh své produkty a jiné si koupit. Roli hraje i to, že nemají kde skladovat sklizeň v neúrodném období a velká část se zkazí. „Obrovskou roli v posledních letech hrají i klimatické změny. Každý ugandský farmář potvrdí, že už není možné předvídat období dešťů tak jako dříve. Výkyvy počasí stojí za horší úrodou i méně výživnými plodinami,“ vysvětluje ze své zkušenosti Kateřina Gabrielová z Člověka v tísni.

V Ugandě navíc hlad a chudoba významně souvisí s tragickou minulostí. Dvacet let, až do roku 2006, totiž sever země terorizovala Armáda božího odporu šíleného generála Josepha Konyho. „Asi milion a půl lidí z vesnic utekl ze strachu před rebely do uprchlických táborů. Místní tak ztratili vztah ke své půdě, starší generace těm mladším nemohly předat znalosti o zemědělství. Přitom právě to živí naprostou většinu Uganďanů,“ říká Kateřina Gabrielová. Dnes se Uganda také díky pomoci neziskových organizací znovu staví na nohy. Pracují tu některé ze sdružení Alliance 2015, jehož součástí je i Člověk v tísni.

Největší podíl hladových je v subsaharské Africe, největší počet pak v Asii a Tichomoří. Paradoxně hladem jsou nejčastěji ohroženi lidé, kteří se přímo na produkci potravin podílejí. Drobní zemědělci, zejména ženy, tvoří až polovinu všech hladovějících. 

***

Dvacet velkoformátových fotografií od tří autorů, Terezy Hronové, Simony Bočkové a Alberta Priny, nastíní, jak komplexní je problematika hladu a podvýživy.

Vernisáž se koná ve středu 1. října v 18:00 v pasáži Lucerna (Štěpánská 61, Praha 1). Výstava potrvá do 17. října.

V rámci vernisáže bude od 18:30 v Malém sále kina Lucerna zdarma promítán dokumentární film Hlad, který objasní to, jak Západ přispívá k chudobě a hladu v rozvojových zemích.

 

Kontakt:

Tereza Hronová, mediální koordinátorka Rozvojovky a autorka některých fotografií

tereza.hronova@clovekvtisni.cz, + 420 731 129 553

 

Vybrané fotografie z výstavy najdete ZDE. Na vyžádání je zašleme v tiskové kvalitě. Můžeme poskytnout také audiovizuální materiál.

Více informací najdete na www.rozvojovka.cz.

 

Výstavu pořádá Rozvojovka, informační sekce společnosti Člověk v tísni. Vznikla v rámci projektu Food Right Now – Postavme se hladu!, který byl podpořen z fondů Evropské unie a z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Autor: Tereza Hronová