Zprávy z Moravy: „Vzalo to všechno,“ říká paní Hana

Publikováno: 12. 7. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Zprávy z Moravy: „Vzalo to všechno,“ říká paní Hana
© Markéta Zemánková

Paní Hana žila ještě před dvěma týdny ve své maringotce, starala se o svých 17 slepic, kohouta Izidora a kocoura. Víc k životu nepotřebovala. Než do její vesnice přišlo tornádo, silný vítr maringotku překlopil a Hanu z ní doslova vytáhl: „Byla jsem v té maringotce, kterou to celou točilo. Vyhodilo mě to z ní ven, jsem ráda, že žiju.”    

Paní Hana dopadla na zem kousek od železné branky, kterou měla na zahradě zapuštěnou do betonu v zemi. Byl to jediný pevný bod okolo, protože vítr vyvracel i stromy. Když přišlo tornádo, držela se Hana branky, jak nejpevněji dovedla. Několik dní pak měla v rukou křeč a neudržela ani hrneček. 

„V životě bych už takový vítr nechtěla zažít. V tom tornádu byla i kráva, slepice. Vzalo to všechno,”  líčí Hana, která teď provizorně přebývá v malém zapůjčeném přívěsu. Z její maringotky zůstal jen kus spodní části a plech ze střechy.

Ráda by si pořídila novou maringotku, ve které bude moci žít.  

„Nemám komu odkázat majetek, kdyby se mi něco stalo,” vysvětluje paní Hana, proč zvolila život v maringotce.  Přestože prožila hrůzu tornáda a ve větru se držela své železné branky, humor ji neopouští: „V životě jsem neměla tak protáhnutá záda.“  

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Přispět můžete také pomocí QR kódu (1 000 Kč). Otevřete si mobilní bankovnictví a zvolte možnost "platba QR kódem":


Další články o pomoci v postižených obcích


Autor: Markéta Zemánková

Související články