Vzdělávání ve válce: Jde to i jinak příkladem je digitální centrum v Putyvlu

Publikováno: 29. 4. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Vzdělávání ve válce: Jde to i jinak příkladem je digitální centrum v Putyvlu
© Foto: Člověk v tísni

Budoucnost Ukrajiny je v rukou příštích generací. Proto nám tolik záleží na vzdělávání, a proto otevíráme další digitální vzdělávací centera (DLC). Zaměřujeme se na příhraniční a pohraniční oblasti. Děti, které se musí každý den vyrovnávat s právě probíhající válkou, potřebují kvalitní vzdělání a pocit bezpečí. V Putyvlu v Sumské oblasti mají školáci nově možnost navštěvovat digitální centrum, kde se mohou nejen učit, ale také zde probíhají kreativní kurzy.

Sumská oblast byla jednou z prvních, která pocítila ruskou válku. Hranice Ukrajiny s Ruskem je dlouhá více než 560 kilometrů. Obyvatelé zde prožili strašlivé boje a okupaci. V dubnu 2022 byla kontrola nad hranicí obnovena, ale intenzivní ostřelování pokračuje dodnes. Obzvláště zasažené jsou obce v blízkosti hranice, které jsou často doslova vymazány z povrchu zemského.

Vzdálenost z Putyvlu do Ruska je necelých čtyřicet kilometrů. Letecké poplachy zní několikrát za den a přibližně 15 000 obyvatel (včetně příchozích z okupovaného území), to přijalo za svoji každodenní realitu.  

Jedním z klíčových úkolů je vzdělávání dětí. Stejně jako v jiných vzdělávacích zařízeních je i tady podmínkou kryt. Naprostá nezbytnost v době války.

 „Navzdory probíhající válce letos pět našich absolventů složilo celostátní víceoborový test s 200 body. To je vynikající výsledek, dokonce lepší než loni. A naším úkolem je zajistit důstojné podmínky ke studiu," říká Ludmila Skorobogata, vedoucí odboru školství městského úřadu Putyvle.

Díky Ukraine Education Response Consortium, v rámci projektu „Bezpečný návrat ke vzdělávání“ podporujeme místní obyvatele a úřady při obnově vzdělávání. Jen v Sumské oblasti jsme pomohli opravit 19 škol, a to jak poškozené budovy, tak i kryty. Tuto práci doplňujeme centry digitálního vzdělávání pro děti. „Be Smart" v Putyvlu se stalo jedenáctou institucí, kterou náš tým v Sumské oblasti otevřel.

Děti jsou již zvyklé mít své kroužky v centru města. Je to velká budova s vlastním krytem, i proto vzniklo nové digitální centrum právě tady.

 „V této místnosti byla docela zima. Byla tu stará okna. Naši technici však proměnili starou místnost v moderní prostor, kde se děti můžou učit," říká Liudmyla Chorna, koordinátorka vzdělávání - Člověk v tísni.


Naše centrum Be Smart má oddělenou studovnu a hernu. V první z nich mají děti přístup k počítačům a mohou se připojit k online výuce anebo dělat domácí úkoly. V té druhé mají děti prostor se odreagovat a být kreativní. Profesionální učitelé-facilitátoři zde organizují nejrůznější aktivity, od kreativních kurzů až po lekce věděckých pokusů. Témata setkání závisí na věku návštěvníků a jejich preferencích.

V první den provozu centra nastal opravdový rozruch. Rodiče byli rádi, že jejich děti mají nové možnosti.

 „Pokud mají děti možnost volby, jsou motivovány. Můj syn Artem v současné době navštěvuje divadelní kroužek, ale doufám, že zde objeví i své další přednosti. Je to prvňáček a dobrý start ve škole je pro nás velmi důležitý," říká Kateryna.

I nadále se snažíme, aby bylo vzdělávání na Ukrajině dostupné a bezpečné. Věříme, že každé dítě má právo na kvalitní vzdělání bez ohledu na okolnosti. Digitální centrum v Putyvlu je dalším krokem. Jsme vděční všem, kteří se na tomto projektu podíleli.

Centrum vzniklo v rámci projektu Ukraine Education Response Consortium: Bezpečný návrat ke vzdělávání ve spolupráci s organizacemi Save the Children v Ukrajině, Finn Church Aid, EdCamp a ISTOK a za finanční podpory Generálního ředitelství Evropské komise pro civilní ochranu a humanitární pomoc

Autor: Člověk v tísni

Související články