„Vždy je nějaká cesta“

Publikováno: 24. 5. 2017 Doba čtení: 3 minuty
„Vždy je nějaká cesta“
© ČvT, pobočka Karlovy Vary

Úspěch ve spolupráci s klientem našich služeb má mnoho podob. Může jím být i to, že klient začne tíživou situaci konečně řešit a nezavírat před ní oči.

Paní Kateřina je dlouhodobě zadlužená, své dluhy získala také kvůli důvěře k ostatním – rodině, přátelům. Když ale potřebovala pomoct ona, obrátili se k ní zády. Je zaměstnaná, na plat má uvaleny exekuce.

V březnu se na mne paní Kateřina obrátila s tím, že jí přišly „nějaké papíry“ od soudu a neví, co s tím. Nechtěla otevírat svou příchozí poštu. Jen viděla razítko soudu a už řekla, že to nechce vidět. Byla přesvědčená o tom, že její situace nemá východisko.

Snažila jsem se klientku uvést do reality a vysvětlit jí, že neřešením problémů se jich nezbaví, ale naopak se její problémy prohloubí. Snažila jsem se ji povzbudit tím, že „vždy je nějaká cesta.“

Společně s klientkou jsme si prohlédly došlou poštu. Mezi dokumenty bylo mimo jiné i předvolání k soudu. Paní Kateřině jsem vysvětlila, jaké budou důsledky jejího jednání v případě, že svou situaci nadále nebude řešit.

Bála se. Měla strach cokoliv řešit, obavy z toho, co zjistí. Dlouhou dobu nechala situaci plynout, myslela si, že se nějakým zázrakem vyřeší, ale nyní zjistila, že to tak není.

Nastavily jsme si společně pravidla spolupráce, uvedly si jednotlivé kroky, které zrealizujeme.

Před soudním jednáním jsme nejprve vyzvedly občanský průkaz, který měla několik let prošlý. Klientka měla radost z toho, jak jsou věci poměrně snadné, když je začnete řešit, moc se jí ulevilo.

Následně jsem paní Kateřinu doprovodila k ústnímu jednání u soudu. Před samotným jednáním jsem se snažila klientku motivovat k řešení její současné situace. Soud dopadl ve prospěch klientky, byl schválen splátkový kalendář ve věci tak, aby klientka mohla svůj dluh splácet v částkách, které zvládne, tedy Kč 300,- měsíčně, a nedojde tak k další exekuci.

Pokračovaly jsme další měsíc ve spolupráci a pak se to stalo. Naše vložené úsilí se vrátilo, klientka přinesla dopisy, které jí přišly a byly otevřené. Zvládla to. Sama otevřela příchozí poštu, aby zjistila, co se děje. Když jsme tuto situaci hodnotily, uvedla, že nyní, když se mnou spolupracuje, má pocit opory a podpory z naší strany a už se nebojí podívat se pravdě do očí.

V současné době zjišťujeme, zda splňuje podmínky pro podání a schválení návrhu na oddlužení. Prozatím jsme zmapovaly její příjmy a výdaje, zjistily všechny věřitele, kterým klientka dluží. To bylo velmi komplikované právě proto, že klientka nepřebírala a neotvírala došlou poštu.

Když jsem paní Kateřinu navštívila naposledy, svěřila se mi, že od okamžiku, kdy její situaci ohledně zadluženosti společně řešíme, je jí lépe. Dále sdělila, že je na ni vyvíjen velký tlak ze strany matky kvůli bydlení, ale na to jí Kateřina odpověděla: „Vždy je nějaká cesta.“

Situace paní Kateřiny není lehká, jde o komplikovanější případ, ale klientka spolupracuje a chce zlepšit svůj životní status.

Projekt CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_026/0003162 „Sociální služby pro Chodov“ je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

 

 

  

 

Autor: Vladěna Kubísková, Terénní pracovnice, Chodov

Související články