Z deníku psaného za železnou oponou, příběh Ivany A.

Publikováno: 13. 1. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Z deníku psaného za železnou oponou, příběh Ivany A.
© Deník Ivany A.

V lednu 1989 si tehdy osmnáctiletá Ivana začala psát deník. Její zápisy tvoří zážitky, jež tehdy prožíval každý teenager, včetně těžkostí se sháněním desek Beatles. Kromě toho se v deníku promítá aktuální politická situace. Ivaniny vzpomínky na revoluční rok zachycuje film 1989: Z deníku Ivany A., v němž režisér Karel Strachota kombinuje deníkové záznamy a dobové nahrávky událostí. Za filmem, který je k vidění na portále JSNS.cz, stojí vzdělávací projekt Příběhy bezpráví.

Neděle 15. ledna. V pátek jsem napsala test z autoškoly. Hurá! Dneska jsme to chtěly oslavit koktejlem v cukrárně na Václaváku, ale tam se to jen hemžilo policajty. Byla tam nějaká demonstrace. Pak jsem se dozvěděla, že to byla vzpomínková akce na studenta Jana Palacha, který se před dvaceti lety zapálil na protest proti režimu.

Ivana prožívá úspěšné složení zkoušek z autoškoly, a zatím na Václavském náměstí probíhá takzvaný Palachův týden, sedm dní trvající občanské nepokoje proti komunistickému režimu. Během demonstrací režim zasáhl tvrdě, Veřejná bezpečnost i Lidové milice svolané na Václavské náměstí používaly obušky, slzný plyn i vodní děla.

Čtvrtek 19. ledna. Dvacáté výročí smrti Jana Palacha. A náš maturitní ples. V Lucerně jsme byli od pěti, kvůli focení a nějakému nacvičování. Ples vypukl v osm a našemu heslu na šerpách ‚Dokud žijem, žijme naplno‘, jsme nezůstali nic dlužní. Naši si to prý taky užili, přestože máma málem dostala obuškem. Teda ne na plese, ale při cestě do Lucerny. Václavák byl totiž zatarasený kordonem policajtů a další prý ještě přibíhali. Ale na rozdíl od jiných se naši dostali domů bez úhony.“ Ivaniných rodičů se zásah policistů na Václavském náměstí nedotkl, ale během takzvané palachiády bylo zatčeno na 1400 lidí.

Článek o vzpomínkách Ivany A. vyšel v tištěném Týdeníku rozhlas a celý článek si můžete přečíst i na webových stránkách. Vzpomínky jsou zpracovány ve filmu Z deníku Ivany A. režiséra Karla Strachoty, na který se můžete zdarma podívat na stránkách JSNS.CZ

Hledáme další deníky a dopisy

Za filmy 1989: Z deníku Ivany A. a 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponou stojí vzdělávací projekt Příběhy bezpráví, který hledá korespondenci z období komunistického Československa, zejména dopisy mladých lidí jejich partnerům, s nimiž chodili nebo žili v manželském svazku. Dále dopisy, které si posílali kamarádi, rodiče s dětmi či různí příbuzní. A také osobní deníky a fotografie z té doby. Pokud máte takové materiály nebo máte tip, na koho by se vzdělávací projekt mohl obrátit, ozvěte se na e-mail info@pribehybezpravi nebo na telefonní číslo +420 739 220 902.

Autor: Týdeník Rozhlas

Související články