Z exekucí dostal rodinu za jediný rok. Netušil, že mnohem větší boj ho teprve čeká

Publikováno: 2. 7. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Z exekucí dostal rodinu za jediný rok. Netušil, že mnohem větší boj ho teprve čeká
© Foto: profimedia

Když se na nás pan Petr obrátil, nebyla jeho situace složitá. Měl sice několik exekucí, ale nijak zvlášť vysokých. S pomocí naší berounské dluhové poradny je zvládl za rok téměř všechny splatit. Myslel si, že jeho rodina má po problémech, ale skutečný horor ho teprve čekal. 

„I když měl pan Petr slušný plat, po exekučních srážkách vycházela rodina tak tak. Zmapovali jsme společně všechny jeho dluhy, domluvili rozumné splátkové kalendáře a už za rok měl všechny, až na jeden, splacené. A dost se mu ulevilo,” říká dluhová poradkyně Petra Čížkovská.

Na péči o dceru s autismem a družčiny dluhy zůstal sám

Jenomže pak mu náhle zamřela družka. Na náročnou péči o děti zůstal sám, navíc zjistil, že si paní Jarmila nabrala vysoké úvěry. Dokonce si kvůli tomu založila i IČO, ačkoliv reálně nepodnikala. A ručila nemovitostí, kde společně žili.

Petr byl v naprosté krizi. Nemohl kvůli péči o dceru s autismem chodit do práce, druhá dcera vlivem všeho, co rodinu potkalo, začala psychicky strádat, zhoršila si prospěch a přestávala chodit do školy. Petr se zpočátku snažil zaplatit, o čem se dozvěděl, ale skončilo to tak, že mu nezbylo na jiné výdaje, bydlení mu odpojili od energií a rodina neměla ani na jídlo,” líčí poradkyně.

Rodině jsme poskytli potravinovou pomoc i další sociální služby

A tehdy nás oslovil podruhé. Okamžitě jsme mu poskytli potravinovou pomoc, s dětmi začaly pomáhat kolegyně ze sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Celá rodina se dostala do péče psychiatra.

Co nejrychleji jsme se snažili zjistit počet a výši závazků a bylo nutné rozhodnout, zda mají dcery dědictví přijmout. Rozeslali jsme dotazy exekutorům a všem věřitelům, kteří dle dokladů, které klient dokázal po zemřelé najít, připadali v úvahu. Na to navazovala úzká spolupráce s notářem, dědické řízení, výhrada soupisu. Bylo potřeba prodloužit u zaměstnavatele nemocenskou, vyřídit příspěvek na bydlení a další dávky, zprostředkovat pomoc Dobrého anděla, který finančně vypomáhá pečujícím rodinám, a Petrově dceři najít stacionář, kde by mohla trávit čas, zatímco táta bude v práci, popisuje Petra Čížkovská.

Milionový dluh jsme pomohli snížit na férovějších 400 tisíc

Nejproblematičtější dluh byl ten podnikatelský, v původní výši 350 tisíc korun. Nemravné úroky ho vyšponovaly na téměř 1 milion korun, avšak na něj se nevztahuje ochrana spotřebitele. „Pokusili jsme se poskytovateli navrhnout smír, s pomoci finančního arbitra jsme po delších jednáních dospěli k dohodě, že klient zaplatí původní dluh plus zákonný úrok, celkem zhruba 400 tisíc korun,” doplňuje poradkyně.

Dědictví nakonec rodina přijala. Nemovitost je nucena prodat, aby měla z čeho zaplatit všechny zbylé dluhy. Vědí ale, že budou mít kam jít, mělo by jim totiž zbýt i na koupi bytu v blízkosti stacionáře a školy. Jedna z dcer si postupně zvyká na stacionář, druhá změnila školu a zlepšila si výsledky. Jejich otec se už brzy vrátí na částečný úvazek do práce. A všichni společně se těší na nový život.

*jméno klienta a jeho zemřelé družky bylo změněno z důvodu zachování soukromí 

Odborné sociální poradenství se zaměřením na dluhovou problematiku finančně podporuje Středočeský kraj a město Beroun.


Autor: Člověk v tísni

Související články