Z pár korun vymáhali desetitíce, přesto vše musí vrátit

Publikováno: 2. 12. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Z pár korun vymáhali desetitíce, přesto vše musí vrátit
© Foto:

Příběh paní Květy začal jako každý jiný. Potřebovala si půjčit peníze, a protože s bankami nikdy nejednala, tak využila možnosti půjčky u nebankovní společnosti. Půjčku pravidelně splácela podle předem dodaných složenek. Když složenky zaplatila, žila v domnění, že je již vše splaceno. Bohužel nebyla zaplacena poslední splátka ve výši 986 Kč. 

Časem byla tato částka přeprodána jiné společnosti, zvýšila se na několik tisíc a klientce přišla výzva k zaplacení. Paní Květa dluh postupně splácela, přesto společnost uznala, že se splácí málo a vše postoupila dál.

Pro paní Květu byla nevýhodně v rámci smlouvy podepsána i rozhodčí doložka, která zaručovala, že se nemůže bránit u soudu, ale rozhodce rovnou dluh předá exekutorovi. V tuto chvíli už se nejednalo o dluh pár set korun, ale částka se vyšplhala přes 36.000 Kč. A to přesto, že paní Květa ihned po zjištění dluhu vše začala splácet v nemalých částkách.

Několik let splácela dluh, vůči kterému se cítila být zneužitá. Nedopustila se ničeho špatného, nikdy si nevzala půjčku za účelem nesplacení, snažila vše řešit okamžitě a přitom byla potrestána tak tvrdě.

Až před zaplacením poslední splátky celé exekuce jsme zjistily, že by měla naději na zadostiučinění. Všimly jsme si totiž, že rozhodčí doložka, která byla v rámci smlouvy podepsána, je podle rozhodnutí Nejvyššího soudu neplatná. Ihned jsme začaly sepisovat návrh na zastavení exekuce, který nám byl schválen.

Paní Květa díky tomu má naději na nové, spravedlivé řízení. Ovšem čeká nás ještě dlouhá cesta na vrácení peněz, které byly vymoženy neoprávněně. Věříme ale, že úspěšně dojdeme do cíle.

Tento případ ale není tak ojedinělým, jak by se mohlo zdát. Byla spousta společností, které vymáhali exekučně své dluhy na základě neplatné rozhodčí doložky. Pokud by někdo další měl takový pocit, tak má možnost se poradit v kanceláři Člověka v tísni v Sokolově, Kraslicích, Karlových Varech a dalších, kde působíme.

Služba odborné sociální poradenství je hrazena z prostředků Karlovarského kraje a dotace města Sokolov.

Autor: Tereza Flaková, odborný poradce v Sokolově a Kraslicích