Záchranný kruh v zadlužení

Publikováno: 30. 6. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Záchranný kruh v zadlužení
©

Zadluženost, fenomén současnosti, který se dotýká tisíce lidí. Existuje z něj nějaká cesta? Pomůže mi někdo? To je otázka, kterou si dává mnoho našich klientů, kteří k nám přicházejí často v beznaději. Mnoho z nich dlouhodobě pracuje a jsou to spořádání občané, jen se stali dlužníky. Postupně se dostali do spirály dluhů a současný systém je z ní nechce pustit.

Hledají cestu ven a mnozí ji nacházejí pomocí osobního bankrotu neboli oddlužení. Za období projektu, který trval 19 měsíců, jsme v rámci dluhového poradenství uzavřeli spolupráci s 84 klienty, z nichž 38 mělo zájem o pomoc s přípravou insolvenčního návrhu. Se všemi se nám podařilo společně tyto návrhy sepsat a nutno dodat, že všichni klienti prošli i schválením oddlužení. Jedním z těchto lidí byl i pan I.

Při první konzultaci s panem I. jsme krátce probrali jeho situaci, která se týkala zadluženosti a neschopnosti splácet dluh dle požadavků věřitelů. Zjistili jsme tedy nejprve reálnou výchozí pozici klienta pro možné řešení, např. kde bydlí, jaké má příjmy, jaké má výdaje, zda má nějaký majetek apod.

Cílem naší spolupráce bylo klientovi připravit insolvenční návrh, který by ho vytáhl z hluboké dluhové pasti. Museli jsme nejprve zajistit potřebné doklady ke každému dluhu a oslovit každého z věřitelů a zjistit současnou výši daného dluhu. Následně jsme provedli výpočet oddlužení a započali jsme připravovat všechny důležité podklady pro insolvenční návrh. Většinu věcí si klient musel zařídit sám, naším úkolem mu bylo pouze asistovat, radit, podporovat jej. Nakonec jsme společně sepsali insolvenční návrh a já jsem se zúčastnil přezkumného jednání na Krajském soudě v Ústí n L., kde klientovi bylo schváleno oddlužení.

Kromě samotného podání insolvenčního návrhu se s klientem v rámci prevence prošel rodinný rozpočet, jednotlivé úvěrové smlouvy a jejich nevýhody, možnosti rozumného nakládání s penězi apod. Klient se také účastnil našeho protidluhového semináře, kde se dozvěděl např. o nekalých praktikách půjčování peněz různými společnostmi.

Z klienta, který měl spoustu nezodpovězených dotazů, utápěl se v bezmoci a zklamání se za několik měsíců naší společné spolupráce stal vyrovnaný starší pán, který má vždy na rtech vtip, rozumí, jak vznikají dluhy a je vděčný, že má naději dostat se z dluhové pasti.

Dnes již 1 rok splácí své dluhy v rámci oddlužení a doprovází několik svých známých na konzultace o dluzích. Kam je doprovází? Do místa kde on sám našel potřebnou podporu a pomoc, do bílinské pobočky Člověka v tísni.

Autor: Petr Mati , dluhový poradce