Začíná festival Jeden svět

Publikováno: 10. 5. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Muž s mikrofonem ukazuje na plátno a láká tím na film.
© čvt

Dnešním dnem začíná po celé České republice 23. ročník Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Letošní slogan festivalu „Vypadáváš“ odkazuje na jedno z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. „Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň tím narážíme i na vypadávání ze společenského systému, se kterým se spousta lidí začala v průběhu pandemie z různých důvodů potýkat,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Jeden svět promítne 101 dokumentů z více než 50 zemí a diváci a divačky se mohou těšit na více než 40 debat Jeden svět živě. Kompletní program diváci a divačky naleznou na www.jedensvet.cz/program 

Zahajovacím snímkem, který bude promítán dnes večer od 19.00 hodin, je Kuráž. Ten diváky a divačky vezme na nedávné demonstrace v Minsku. Dokument o Běloruském svobodném divadle, které už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice, zachycuje členy divadelního souboru v době, kdy se země ocitá na rozcestí. Emotivní snímek zachycuje vytrvalost a odvahu tisíců protestujících, kteří volají po změnách a demokracii a narážejí na stejně vytrvalé státní násilí a zatýkání, jímž se opresivní režim snaží urputně udržet u moci. Po filmu následuje diskuze s režisérem Aliakseiem Paluyanem, koordinátorkou lidskoprávního centra Vjasna Natallií Satsunkevich, běloruským hercem a aktivistou Kyrilem Mashekou a bývalým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.

První část festivalu od 10. do 19. května bude patřit proudu živých debat Jeden svět živě. Ten představí čtyři debaty denně, streamované na sociálních sítích festivalu a na nově vzniklé platformě Jeden svět online. Studio Jeden svět živě bude fungovat ve třech blocích – v dopoledním, odpoledním a večerním. Dopoledne od 10 hodin otevírá blok „Jeden svět vzdělává“, kde budou odborníci a odbornice řešit například téma kyberšikany, zabývat se sílou dokumentárních filmů, radit, jak zvládat odloučení a vztahy na dálku, nebo diskutovat o tom, jak umění mění náš pohled na klimatickou krizi. Každý den od 14, 17 a 20 hodin bude Jeden svět živě nabízet projekce dokumentů následované debatami s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi a s odborníky a odbornicemi na danou oblast. Účast v debatách přijaly například imánka a právnička Seyran Ateş, potápěčka a otužilkyně Kiki Bosch nebo docentka na Newyorské univerzitě a autorka knihy Artificial Unintelligence: How Computers Misunderstand the World Meredith Broussard.

Od 20. května do 6. června pak budou všechny snímky dostupné na platformě Jeden svět online. Organizátoři také neustále sledují aktuální pandemickou situaci a vládní nařízení a doufají, že stihnou uspořádat i projekce v letních kinech a doprovodný program. „Je šílené, že situaci, zda bude možné uspořádat projekce v letních kinech, řešíme už několik měsíců, a stále na ni nenacházíme odpověď. Situace v kultuře je extrémně nejistá a neexistuje žádný plán, podle kterého by organizátoři kulturních událostí mohli postupovat. Doufáme, že k rozvolnění letních kin dojde alespoň během pár dnů, kdy ještě festival potrvá,“ popisuje situaci Ondřej Kamenický. 


Autor: Člověk v tísni

Související články