Zaplatí dlužné pojistné, stát mu díky Milostivému létu 2023 odpustí trojnásobné penále

Publikováno: 27. 7. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Zaplatí dlužné pojistné, stát mu díky Milostivému létu 2023 odpustí trojnásobné penále
© Foto: Mykyta Martynenko, Unsplash

Uplatnit Pojistné milostivé léto při splácení svých závazků se rozhodl pan Lubomír. Zaplatí dlužné pojistné a stát mu odpustí trojnásobné penále. Úplnou bezdlužnost má tak už nadosah.

Starobní důchodce Lubomír dluží na pojistném ještě z dob podnikání necelých šest tisíc korun. Na odpuštění o dost vyššího penále se rozhodl uplatnit právě probíhající Milostivé léto 3. Přesnou výši nesplaceného závazku si zjistil společně s naší dluhovou poradkyní.

„Na ePortálu České správy sociálního zabezpečení, když kliknete na dlaždici Milostivé léto v podmínkách ČSSZ… na „zjistit více“, je k dispozici krátké video, které každého provede celým postupem, doporučuje Šárka Lauko a tlumočí jednotlivé kroky nejen pana Lubomíra k odpuštění příslušenství dluhu:

  • Zájemce o výši dluhu si na ePortálu ČSSZ vybere „Milostivé léto v podmínkách ČSSZ zaměstnavatel“ nebo hned ve vedlejším okně pro „...OSVČ" a klikne na zelenou šipku „spustit“.
  • Po přihlášení prostřednictvím Identity občana nebo datové schránky se mu zobrazí výše dlužného pojistného, penále i případných exekučních nákladů.
  • Zájemce o využití Milostivého léta následně musí ČSSZ zaslat elektronicky „oznámení o úhradě“.
  • Po odeslání a zpracování oznámení zaplatí dlužné pojistné, v případě pana Lubomíra 5 595 korun. Stát mu pak odpustí trojnásobné penále ve výši 18 924 korun.

„Pro pana Lubomíra, který měl dva roky zpátky, na začátku naší spolupráce, pět exekucí zhruba ve výši 250 tisíc korun, je tato pomoc velkým ulehčením v jeho snaze závazky už co nejdříve splatit,“ konstatuje Šárka Lauko.

Lubomír totiž v minulosti podnikal s manželkou ve stavebnictví. V důsledku jim nezaplacených zakázek se však dostali do finančních těžkostí, dluhů a nakonec exekucí. Snažili se vše, jak to šlo, splácet, ale dluhy jim stejně narůstaly. Když se obrátili na Člověka v tísni, Lubomír byl po operaci srdce a měl na bedrech pět exekucí celkově za 250 tisíc korun. „Obávali se, aby ve svém věku a zdravotním stavu nepřišli o střechu nad hlavou,“ popisuje Šárka Lauko.

Dnes našemu klientovi zbývá už jen jediná exekuce ve výši 20 tisíc korun, kterou dokáže během několika měsíců také splatit a bude mít snad již větší klid na stáří.

* Jméno klienta bylo změněno z důvodu zachování jeho anonymity.

Více informací o podmínkách Milostivého léta 3 čtěte na našem webu milostiveleto.cz.
Autor: Eva Kroupová

Související články