Zaplatila tři tisíce korun a vyvázala se z exekuce za 400 tisíc. Poslední dluh vyřeší Milostivé léto II

Publikováno: 14. 9. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Zaplatila tři tisíce korun a vyvázala se z exekuce za 400 tisíc. Poslední dluh vyřeší Milostivé léto II
© Foto: ilustrační foto: Jonathan Meyer, Unsplash

Paní Markéta odešla před šestnácti lety za prací do Rakouska. Na život v Česku jako by zapomněla. Roky netušila, že jí tu narůstá statisícový dluh. 

Stačilo, že Markétin někdejší partner, který dál pobýval v jejím městském nájemním bytě, nezaplatil jeden měsíční nájem. Dlužníkem se stala ona. A vzhledem k tomu, že si v Česku nepřebírala poštu, vzrostla původní pohledávka lehce převyšující dva tisíce korun kvůli penále a poplatkům na 400 tisíc.

Paní Markéta na to přišla až před osmi lety, kdy se po úmrtí otce natrvalo vrátila do Čech, aby podpořila svou truchlící maminku. Splatit takovou částku ale neměla z čeho, kvůli vážnému úrazu byla v minulosti v dlouhodobé pracovní neschopnosti a tolik našetřeno neměla. „Byla jsem v úplně zoufalé situaci. Vůbec jsem nevěděla, jak ji budu řešit,“ vzpomíná.

Pomoc dluhové poradny ji doporučil exekutor

Musela se smířit s pravidelnými exekučními srážkami z platu sekretářky, bydlením v malém bytě s matkou a nejistou budoucností. Světlo na konci tunelu se nakonec objevilo díky exekutorovi, který ji k jejímu údivu nasměroval na pomoc dluhové poradny Člověka v tísni. S její pomocí využila jedinečné příležitosti závazek vyrovnat v rámci minulého Milostivého léta. Pro paní Markétu to znamenalo zaplatit jen původní více než dvoutisícový dluh plus necelou tisícovku na náklady exekutora, aby to zásadně změnilo její život.

Pomozte lidem splatit dluhy
Darovat pravidelně

Krom městu dlužila přes 200 tisíc korun na pojistném a penále Všeobecné zdravotní pojišťovně. Během pobytu v zahraničí totiž opomenula povinné platby. Se zaplacením jistin jí v tomto případě pomohly darované peníze ze sbírky Člověka v tísni SOS Milostivé léto určené těm, kteří nemají šanci dosáhnout ani na úhradu původního závazku. Zaplacením 57 tisíc korun jí bylo odpuštěno více jak 168 tisícové příslušenství.

Původně chtěla vstoupit do insolvence, díky Milostivému létu nemusí

Nyní klientce zbývá vyřešit poslední exekuci kvůli dluhu u Raiffeisenbank, který z půjčených 30 tisíc v období nouze nyní převyšuje 170 tisíc korun. Původní plán byl, že tuto sumu bude postupně splácet během následujících let. Bankovní společnost se ale připojila k Milostivému létu II, a klientce svitla nová naděje. Bude se proto snažit najít cestu, jak dát dohromady peníze na zaplacení jistiny a poplatku exekutorovi, a celý dluh vyřešit v rámci stanovené lhůty do konce listopadu a už se definitivně vyvázat z těchto starostí, popisuje dluhová poradkyně Člověka v tísni Klára Davidová a dodává: „Když si vzpomenu, že se na nás klientka obrátila s tím, že kvůli celkovému dluhu zhruba 800 tisíc korun chce vstoupit do insolvence, byl by to skvělý konec naší spolupráce a také jejího velkého trápení.“

*jméno bylo pozměněno na přání klientky

aktualizace k 1. 12. 2022: Paní Markétě byl ve druhé vlně Milostivého léta poskytnutý dar ze sbírky SOS Milostivé léto ve výši 13 tisíc korun - peníze, které jí chyběly na zaplacení jistiny posledního dluhu a mohlo jí být odpuštěno přes 128 tisícové příslušenství. A konečně je tak už úplně bez dluhů!

Autor: Eva Kroupová

Související články