Zavolání na naší help linku samoživitelce vyřešilo vysoký nedoplatek za energie i dluhy

Publikováno: 4. 11. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Zavolání na naší help linku samoživitelce vyřešilo vysoký nedoplatek za energie i dluhy
© Foto: ilustrační foto: Kev Costello, Unsplash

Utáhnout navýšení výdajů nejsou schopní mnozí lidé, kteří mají půjčky nebo hypotéky. Po vyúčtování energií s vysokým nedoplatkem a výrazném navýšení měsíčních záloh se obávají, že nebudou moci plnit své závazky a dostanou se do těžko řešitelných dluhových situací. Čím dál více lidí v beznaději, zejména osamělých seniorů a matek samoživitelek, se obrací na help linku Člověka v tísni.

Na naši help linku pro lidi v nouzi se dovolala i vystrašená paní Martina s tím, že jí dodavatel energií vyčíslil nedoplatek ve výši 36 tisíc korun. K tomu by měla platit měsíčně 7 tisíc korun zálohy, místo 2 600 korun. Pro samoživitelku dvou malých dětí, která byla nucena již v minulosti nabrat půjčky dohromady ve výši 90 tisíc korun, byla tato kombinace likvidační. Martina se hrozila situace, že se se splátkami (i s úroky měla zaplatit 250 tisíc!) dostane do prodlení a skončí v exekucích. Poctivě totiž splácela až do chvíle, než jí k tomu přibyl vysoký nedoplatek za energie a zvýšení záloh.

„...za vše hrozně moc děkuji. Zachránil jste mi psychické zdraví.“

Poradce help linky Jaroslav Mašek s ní nejdříve probral nárok na státní příspěvek na bydlení, který by jí mohl významně ulehčit. Následně si vyžádal smlouvy k úvěrům u nebankovních společností, aby mohl ověřit, zda nebyly uzavřeny za nezákonných podmínek. S klientkou zůstal v kontaktu a během dvou měsíců se mu podařilo zneplatnit všechny úvěrové smlouvy. Společnosti navíc klientce musely vrátit přeplatky na jistinách ve výši 92 tisíc korun.

Martina je tak dnes nejen bez dluhů, ale mohla zaplatit i nedoplatek za energie a ještě bude mít s dětmi hezké Vánoce. „Ještě jednou Vám za vše hrozně moc děkuji. Zachránil jste mi psychické zdraví,“ zaslala písemně svůj dík našemu poradci šťastná paní Martina.

*jméno klientky bylo z důvodu ochrany soukromí změněno 

Autor: Eva Kroupová

Související články