"Zdá se, že pro nás bude bohužel spíš víc práce než míň." Šimon Pánek v pořadu o dopadech koronavirové krize

Publikováno: 15. 5. 2020 Doba čtení: 2 minuty
© Foto: Česká televize

Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek byl jedním z hostů diskuzního pořadu České televize "Země v nouzi", který se tentokrát zaměřil na téma ponaučení z koronavirové krize. Kromě Pánka byli hosty například ekonomka Jana Matesová nebo profesor a technický ředitel Avastu Michal Pěchouček.

Moderátor se Šimona Pánka zeptal, jak se změní fungování humanitárních organizací, jestli očekává větší solidaritu nebo naopak méně peněz. "Já myslím, že obojí se může stát. Možná bude více solidarity, to bych si přál. Část lidí bude mít výpadek v příjmech a sami budou přemýšlet, jestli mohou posílat těch 200, 300, 500 korun měsíčně na pomoc dalším, to je samozřejmě také pravděpodobné. (...) Zdá se, že pro nás bohužel, práce bude spíš víc než míň, v této situaci, a to jak doma, tak ve světě."

Na to navazovala další otázka, proč z čistě ekonomického hlediska pomáhat za hranicemi. "Pro mě čistě ekonomický pohled neexistuje, protože etika a potřeba solidarity a pomáhání těm, kteří jsou na tom hůř je absolutním spoluzákladem existence evropské civilizace a kultury, takže já se od toho nedokážu oprostit. (...) Když teď promluvím jako pragmatik, jednak jsme slyšeli obchodní důvody, krachující státy budou špatnými partnery pro vývoz i dovoz. Nesporné je to, že ve větším chaosu, bídě a zmaru se více šíří násilí a extrémistické nálady, je to lepší prostor pro rekrutování do různých extremistických skupin. Pak také samozřejmě řešíme otázku migrace. Pokud chceme, aby se lidé spíše snažili být doma a měli se tam dobře, tak musíme my, jako ta nejrozvinutější část světa, pomáhat."

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

"Množství peněz, které vynakládáme na pomoc těm rozvíjejícím se, nejchudším zemím je pořád ještě zlomkové oproti tomu, co investujeme do sebe. Není to tedy tak, sami máme málo, proč to nedostanou naše děti v dětském domově, proč to dáváte někam do Afriky. To je úplně nesmyslná populistická rovnice, kterou je třeba odmítnout," dodal Pánek.

Celý pořad České televize zhlédněte zde:


Autor: Česká televize a Člověk v tísni

Související články