Zemědělci v Zambii se připravují na období dešťů

Publikováno: 4. 12. 2017 Doba čtení: 1 minuta
Zemědělci v Zambii se připravují na období dešťů
© Foto: Monika Ticháčková

Paní Maliwa Mukelabai žije se svou rodinou v malé vesnici Nawinda asi hodinu cesty autem od města Mongu v Západní provincii Zambie. Se svým manželem žije v sedmičlenné domácnosti. Aby se rodiče 5 dětí postarali o svou rodinu, pracují každý den na poli. Pěstují hlavně ořechy bambara, kukuřici a kasavu. Co rodině zbyde, snaží se prodat na trhu. 


V období sucha dochází zásoby a obyvatelé vesnic nemají dostatek jídla pro sebe, ani na obchodování. 


Člověk v tísni proto dává vybraným rodinám semena, aby jim pomohl vypořádat se s těžkým obdobím – měly by vypěstovat tolik jídla, aby část mohly prodat a za ušetřené peníze nakupovat v době, kdy je sucho a plodiny nerostou.


Rodina paní Maliwy dostala nové nástroje pro snazší obdělávání svých políček a tři pytle semen. Semena prodávají tzv. local service providers, tedy místní obchodníci, kteří dostali marketingové školení od Člověka v tísni. Ti by také měli rodinám pomoci dostat přebytky úrody na trh.


Místní půda je velmi písčitá, takže se před setím musí dobře připravit.


Potřebné živiny dodá staré listí, které se v hlíně rozmočí a připraví správné podmínky pro klíčící semena. 


Pak už se může začít sít, brzy by měly přijít deště, na které už s napětím čekají všichni místní zemědělci.


Paní Maliwa dnes seje ořechy bambara – něco jako cizrnu nebo hrách. Jsou odolné vůči výkyvům počasí a zároveň jsou výživné.


„Nemáme teď dostatek jídla. Za semena jsme opravdu rádi,“ říká paní Maliwa. „Budeme je moci zasadit a vypěstovat více plodin. Snad budeme mít štěstí a uchytí se jich co nejvíce.“Autor: Monika Ticháčková

Související články