Zemědělci z Barmy získali svou půdu zpět

Publikováno: 21. 8. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Zemědělci z Barmy získali svou půdu zpět
©

Zemědělec U Toe Gyi a jeho rodina hospodaří více než tři generace na zhruba dvou hektarech půdy. Na jaře roku 2013, krátce poté, co zasel sezam, mu barmské úřady celý pozemek zkonfiskovaly. Stovky dalších farmářů v 26 okolních vesnicích dohromady přišly o více než 3000 hektarů a nedostaly žádné odškodnění. Jejich půda byla oplocena, označena za národní zájem a převedena na těžební společnost. U Toe Gyi a jeho rodina tak ztratili příjem a nemohli si dovolit posílat do školy své tři děti.

U Toe Gyi a další lidé, které odmítla místní samospráva, našli pomoc u místní organizace, kterou finančně podporujeme. Ta v 30 vesnicích v reakci na množící se případy bezpráví rozšiřovala informace o pozemkových právech a právech farmářů. Zároveň shromažďovala důkazy k případům zabírání půdy. S její pomocí zemědělci připravili stížnost adresovanou Pozemkovému kontrolnímu výboru barmského Parlamentu. Výbor záležitost prošetřil a v červenci 2013 zemědělci získali svou půdu zpět.

Protože policie zatýkala vzdorující farmáře, další z místních občanských skupin uspořádala video školení. Amatérští novináři z řad farmářů pak natočili rozhovory s postiženými lidmi, videa šířili mezi obyvatele a dostali se do barmských i zahraničních novin.

Aby se situace neopakovala, pozvali jsme 43 zástupců politických stran a místních samospráv na dvoudenní seminář k současným zákonům o půdě a mezinárodním standardům v oblasti pozemkových práv, investic a ochrany životního prostředí.

Přímou právní pomoc aktivním občanům i široké veřejnosti poskytujeme i v dalších zemích. Podporujeme občanská centra jako zdroj alternativního vzdělávání a informací a poskytujeme finanční podporu místním skupinám, které hájí práva občanů.

Poznámka: Z bezpečnostních důvodů v tomto článku neuvádíme reálné jména.

Autor: