Zima je zkouškou pro lidi na Ukrajině

Publikováno: 27. 2. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Zima je zkouškou pro lidi na Ukrajině
© Foto: Člověk v tísni

Vytápění domu o rozloze 100-150 metrů čtverečních může na Ukrajině v zimě stát 10 až 60 tisíc hřiven (6250 až 37500 korun). To jsou náklady, které si v kontextu války mnoho lidí jednoduše nemůže dovolit. Rodiny na Ukrajině si musí předem našetřit na topivo peníze, zvolit alternativní paliva nebo změnit systém vytápění. Nejzranitelnější obyvatele Ukrajiny podporujeme již devátou zimu.

Podpora těch nejzranitelnějších

Zima je na Ukrajině krutá. Vytápění domů je obtížné, zejména pro obyvatele pohraničních a příhraničních obcí. Proto jsme se zaměřili na pomoc nejzranitelnějším městům a vesnicím s podporou vytápění. Letošní zimu jsme podpořili obyvatele Doněcké, Mykolajivské, Sumské, Charkovské, Chersonské a Černihovské oblasti dodávkami briket, které jim pomáhají vypořádat se s krutou zimou.

Pomohli jsme i Vire z Donětské oblasti

Vykládku briket pro obyvatele obce Vozdvyženka doprovázela dělostřelecká palba. Ruská armáda útočí na obce v Pokrovské oblasti téměř každý den. Obyvatelé rozeznávají podle zvuku nebezpečí a vzdálenost útoků. Pokud jsou výbuchy daleko, nepřestávají pracovat. Proto i tento den pokračovalo rozdávání briket.

Místní obyvatelé vykládají brikety sami. Ne protože musí, ale protože chtějí pomoct. Mezi obyvateli, kteří čekají na brikety, je i Vira Lucenko, která spolu s manželem obdržela 2,5 tuny briket. „Náš dům je malý a zateplený a tak by nám to mělo vystačit na celou letošní zimu.“ Distribuce je podporována Evropskou Unií. 

Podpora starostlivého dědečka

Anatolij sám vychovává dvě vnoučata. Stará se o jedenáctiletou Nastiu a třináctiletou Vanii. Jeho žena i rodiče dětí zemřeli a tak zůstal na děti sám. Rodina žije v malé vesnici Novovoroncovka nedaleko vodní nádrže Nová Kachovka. Když vlivem ruských bojů přehrada praskla, tak se rodina evakuovala do Kyjevské oblasti, Anatolijův důchod však nestačil na pronájem domu a zajištění jídla a tak byla rodina nucena vrátit se domů. Anatolij dostal palivové brikety, stejně jako tisíc dalších nejzranitelnějších rodin v obci Novovoroncovka.

Příběh Anatolije, Nastii i Vanii otřásl naším Facebookovým profilem na Ukrajině. Hned po zveřejnění jejich příběhu se nám ozvaly stovky lidí, kteří chtěli rodině pomoci. Během následujících dvou týdnů Anatolij a jeho vnoučata obdrželi balíčky s pomocí a podporu z celé Ukrajiny. 

Dovážet brikety je každodenní výzvya

Doruučování palivových briket, kamen a další pomoci je občas riskantním úkolem. Každý den tento úkol plní 16 dvacetitunových nákladních aut a tým našich kolegů. Pokud chceme podporovat lidi žijící na frontové linii, musíme vždy počkat, až pomine hrozba ostřelování. Velká vozidla jsou pro ruské jednotky snadným cílem. Ani cesta není jednoduchý. Silnice jsou trvající válkou poničení a někdy nákladní auta uvíznou v blátě. Vědí ale, že tato pomoc zachraňuje ukrajinské životy.

Kolik rodin jsme podpořili, aby se mohly v zimě zahřát?

K 31. lednu 2024 pomohl Člověk v tísni 3 203 rodinám s omezenými finančními zdroji. V práci jsme pokračovali během února a celkem chceme pomoci 4 575 domácnostem. Velké díky patří i našim partnerům Evropské komisi pro civilní ochranu a humanitární pomoc (ECHO) a Humanitárnímu fondu pro Ukrajinu (UHF). Velké díky patří také Americkému úřadu pro humanitární pomoc USAID (BHA), kdy v rámci projektu DOVIDRA můžeme dále dodat brikety a kamna 750 rodinám ve válkou zasažených oblastech.

Ukrajinci nyní potřebují podporu více než kdy dříve. Tyto projekty by nebylo možné realizovat bez našich dárců sbírky SOS Ukrajina a proto pokud můžete a chcete přispějte:

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články