Život bez dluhů pro otce sedmi dětí. I díky Milostivému létu

Publikováno: 20. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Život bez dluhů pro otce sedmi dětí. I díky Milostivému létu
© Foto: Juliane Liebermann, Unsplash

Pan Bartoloměj je otcem sedmi dětí, o které společně pečuje se svou životní partnerkou. Poprvé navštívil naší dluhovou poradnu před více jak rokem. Tehdy bydlel ve velmi skromných a nevyhovujících podmínkách. Dluhy ho trápily, ale z platu údržbáře v neziskové organizaci nebylo možné cokoli splatit.

S panem Bartolomějem jsme veškeré dluhy zmapovali. Zjistili jsme, že je na něj vedeno celkem 16 exekucí a některé dluhy jsou ještě v mimosoudních řízeních.

Struktura závazků odpovídala nejchudším vrstvám obyvatel, jejichž dluhy nejčastěji vznikají u Dopravních podniků, u měst za odvoz komunálního odpadu či za energie. Pan Bartoloměj si nikdy nevzal úvěr. Uvedl, že největší část dluhů činí dluhy na Dopravním podniku města, protože s dětmi dennodenně jezdí městskou hromadnou dopravou do školek, škol a zaměstnání a stávalo se, že nebylo dostatek peněz na zaplacení jízdného pro tak početnou rodinu. Pro nedostatek financí z poměrně malých dlužných částek vznikly dluhy, které byly téměř neřešitelné.

Ke kompletnímu oddlužení může dojít do tří let

Protože naprostou většinu dluhů měl pan Bartoloměj u veřejnoprávních subjektů, podařilo se nám ho podpořit v první vlně Milostivého léta. Byl vybrán k podpoře z naší sbírky a díky tomu byla značná část exekucí zastavena.

Se zbytkem dluhů se nyní pan Bartoloměj rozhodl vstoupit do insolvence, získal lepší zaměstnání a společně jsme sepsali a podali Návrh na oddlužení. Po Milostivém létu tak panu Bartolomějovi zbyly pouze dvě exekuce a zbytek dluhů u Dopravního podniku. Má tak nyní i díky svému stabilnímu zaměstnání velkou šanci oddlužit se za pouhé 3 roky.

Díky našim sociálním pracovnicím se panu Bartolomějovi a jeho rodině rovněž podařilo získat hezký a čistý byt v klidné části města. Máme z toho velkou radost a držíme celé rodině palce!

Kontakt:


Autor: Klára Gasserová, dluhová poradkyně

Související články