Zlepšujeme podmínky pro výuku dětí v uprchlické osadě Meheba v Zambii

Publikováno: 16. 6. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Zlepšujeme podmínky pro výuku dětí v uprchlické osadě Meheba v Zambii
© Foto: People in Need

Victor Samuel a Kenford Shambhala jsou učitelé v uprchlické osadě Meheba v Zambii. Oba mají velkou radost z výukových materiálů, který jsme jim poskytli spolu s nábytkem. Zlepšili jsme tak podmínky, v jakých se místní děti ve školách učí. Samuel působí jako učitel v komunitní škole Meheba C a Shambhala je ředitelem zdejší komunitní školy Meheba B. Tato uprchlická osada je útočištěm uprchlíků z Demokratické republiky Kongo, Angoly, Rwandy a Burundi a oba učitelé se s námi podělili o zkušenosti z výuky.

Osada Meheba leží v Severozápadní provincii Zambie. V této oblasti je jen málo škol, v nichž se děti z místních komunit mohou vzdělávat. Spousta z nich navíc sídlí ve zchátralých budovách ze 70. let 20. století a zoufale potřebují zrekonstruovat. Chybí v nich navíc nábytek i vhodné výukové materiály. „S mnoha problémy v naší komunitní škole Meheba B bojujeme už léta a zvenku se nám nijak výrazné podpory nedostává,” říká Shambhala. „Mám tu zkušenost, že když mají studenti k dispozici všechny potřebné vzdělávací materiály a infrastrukturu, učí se lépe.”

Samuel souhlasí. „Naše práce je ještě těžší, když nejsme schopni splnit očekávání kvůli nedostatku výukových materiálů.”  Navzdory těmto těžkostem si oba učitelé své profese cení. „Pocit odpovědnosti za vzdělání těchto dětí mě naplňuje,” říká Samuel a Shambhala dodává: „Být učitelem mě velmi těší, protože tak mohu pomáhat lidem, aby byli v životě soběstační.”

Podpora škol díky darům

Abychom podpořili vzdělání dětí v Mehebě, dodáváme čtyřem komunitním a základním školám výukové materiály a školní nábytek. Tato pomoc je možná díky finanční pomoci dárců do sbírky Postavme školu v Africe. V červnu a červenci probíhá oprava těchto škol včetně stavby dvojitých latrín.

Dary od Člověka v tísni jsou první, které komunitní škola Meheba C získala za 26 let své existence. „Člověk v tísni je první organizace, která školu podporuje formou darů. Nejprve nám dali vzdělávací materiály jako učebnice, křídu a rýsovací prkna a pak dodali i nábytek,” říká Samuel.

Na rozdíl od komunitní školy Meheba C, komunitní škola Meheba B (založena před 25 lety) měla to štěstí, že už dříve získala několikrát dary od Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. „Žáci byli moc šťastní, když jsme přebírali vzdělávací materiály od Člověka v tísni. Byli tak nadšení, že dokonce zpívali,” říká. „Jako jejich učitel jsem cítil radost, která z nich čišela, když poskakovali kolem.”

Shambhala doufá, že v budoucnu škola získá počítač se solárním panelem a baterií.

Díky darům, které jsme školám poskytli, bude výuka na těchto komunitních školách pro učitele mnohem snazší a žáky bude více bavit. Školy v Mehebě však stále potřebují několikanásobně větší podporu. „Rád bych podpořil pracovníky Člověka v tísni v jejich rozhodnutí pokračovat ve skvělé práci, kterou v osadě dělají,” říká Shambhala. Samuel souhlasí: „Doufáme, že Člověk v tísni bude ve své práci, kterou dělá výborně, pokračovat. Těšíme se na blížící se opravu našich škol.”

Vzdělání v době Covid-19

Samuel i Shambhala vyjádřili obavy týkající se dopadu COVID-19 na životy svých žáků. Bojí se, že pandemie bude znamenat útlum ve vzdělání studentů. Také se obávají toho, že někteří žáci mohou ztratit o vzdělání zájem, ačkoliv ten je momentálně velký. „Studentům škola opravdu chybí a pořád se mě ptají, kdy se školy opět otevřou,” říká Samuel. 

Autor: Namukolo Mate, Communication Officer ČvT v Zambii

Související články