Změna k lepšímu

Publikováno: 23. 10. 2023 Doba čtení: 1 minuta
Změna k lepšímu
© Foto: archiv pracoviště

Marta utekla z Ukrajiny se dvěma dětmi a manželem ve chvíli, kdy už nešlo v zemi nadále přebývat. Od manžela dostala příslib nového začátku. V létě se ocitli v Ústí nad Labem a dostali přístřeší v jedné z ubytoven. Problémy rodiny ale nový dočasný domov, bohužel, nevyřešil.

 Pomoc naší organizace vyhledala matka dvouletého Erika a jedenáctileté Emilii ve chvíli, kdy na ubytovně ze strany jejího manžela došlo k opakovanému fyzickému násilí. Měla štěstí, když další ubytovaní zavolali policii a agresor dostal okamžité vykázání.

 Jak jsme zjistili, paní Marta se potýkala s domácím násilím po celou dobu manželství. Jen strach, okolnosti a předsudky ji bránily v tom, aby situaci v minulosti řešila.


 V rámci terénní práce s ukrajinskými uprchlíky byl případ této rodiny pro nás zcela nový. Překlady, výpovědi svědků, komunikace s OSPODem, každotýdenní návštěvy policejní stanice, příprava všech důkazů a dokladů k soudu – díky tomu všemu se nám povedlo v posledních měsících ve spolupráci s intervenčním centrem Spirála zařídit předběžné opatření, stanovit opatrovnictví a výživné pro syna, podat papíry k rozvodu a hlavně dodat rodině pocit klidu.

 Vzhledem k válečnému konfliktu není na Ukrajině domácí násilí prioritou, proto se až v nové zemi mohla paní Marta, poprvé po letech, cítit se v bezpečí a naplno se věnovat dětem.

 Je pro nás důležité aby lidi z Ukrajiny pociťovali důvěru a možnost obracet se na bezpečnostní složky, nenechali se zastrašit a měli právo na ochranu a plnohodnotný život, jako každý jiný.

Autor: I. D., terénní pracovnice

Související články