Známe vítěze osmého ročníku studentské komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět

Publikováno: 17. 6. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Známe vítěze osmého ročníku studentské komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět
© Tomáš Princ

 Jak vypadá demokracie, kdo ji tvoří nebo jak ji vnímají studenti – to je jen zlomek z témat, které studenti základních a středních škol zpracovali v komiksech zaslaných do soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Tu pořádal už poosmé vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni. Téma letošního ročníku Co pro mne znamená demokracie?, mělo za cíl podpořit prostřednictvím komiksu zájem žáků o aktuální dění a společenské problémy. Slavnostní vyhlášení vítězů a vernisáž výstavy nejlepších komiksů proběhlo dnes ve 13 hodin v Galerii Jindřišské věže na Praze 1.

„Letošní téma jsme vybrali i vzhledem ke stoletému výročí založení samostatné Československé republiky. V komiksech se hodně objevovalo téma voleb, žáci často pracovali s odpovědností vůči společnosti. Zajímavé bylo, že se v komiksech poměrně intenzivně cestovalo časem do nedemokratických období naší historie nebo se snily sny, ve kterých vystupoval jako průvodce Tomáš Garrigue Masaryk, který prováděl děti po zlomových okamžicích naší historie. Středoškoláci v komiksech zobrazovali i reálné postavy z naší současné politické scény a vyjadřovali se k aktuálním událostem ze světového dění,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka soutěže ze vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni.


V kategorii 1. stupeň základních škol zvítězil komiks Žabokracie od Kamily Vaníčkové ze základní školy Na Šutce v Praze. V kategorii 2. stupeň základních škol vyhrál komiks Nesouhlas od 4 autorek z Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského v Praze. V kategorii střední školy zvítězil komiks Kdyby demokracie přestala existovat od My Linh Nguyen ze Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově.

V hlasování veřejnosti vyhrál v celkovém součtu hlasů komiks Ostrov od Markéty Lindákové a Emmy Babákové z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře z Mladé Boleslavi, který získal 444 hlasů. Letos se porota rozhodla udělit cenu diváckého hlasování ve všech kategoriích. V kategorii 1. stupeň základní školy zvítězil u veřejnosti komiks s názvem Demokracie Bohouš a Dáša trojice Aneta Borkovcová, Jitka Šimánková a Elektra Josková ze ZŠ a MŠ Louňovice pod Blaníkem. V kategorii střední školy vyhrál Lukáš Klíma ze Střední školy elektrotechniky, multimédií a informatiky v Praze s komiksem Milada.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 258 komiksů, od celkem 461 autorů. Do užšího výběru postoupilo komiksů 40. Výstava vybraných komiksů ze studentské soutěže byla otevřena do 12. listopadu v galerii v Jindřišské věži (Jindřišská 14, Praha 1). 


Autor: Nikola Páleníčková

Související články