Žonglování á la sociální cirkus

Publikováno: 3. 3. 2012 Doba čtení: 2 minuty
Žonglování á la sociální cirkus
© Foto:

O víkendu 3. a 4. března se v KC Prádelna na pražském Smíchově uskutečnil žonglérský workshop. Workshopu se zúčastnily děti od 6 do 14 let ze Smíchova, Karlína i jiných pražských lokalit. A podle všeho si akci pořádně užily.

Workshop proběhl v rámci dvoudenního semináře social circusu, který zorganizovalo Centrum pro nový cirkus Cirqueon a zúčastnili se ho žongléři z celé republiky (Plzně, Brna, Českých Budějovic, Olomouce a Prahy). Co je vlastně social circus?

„Sociální cirkus (social circus) je dynamicky se rozvíjející forma práce, která využívá cirkusové umění jako prostředek k dosažení kladných výsledků v sociální a psychické stránce osobnosti a v motorických dovednostech. Myšlenka sociálního cirkusu začala vznikat v jižní Americe, kde cirkusoví profesionálové učili děti a mládež z ulic (tvz. street kids). Social circus se ukázal jako úspěšný v prevenci kriminality a jiných sociálně patologických jevů. Principy sociálního cirkusu se začaly rychle šířit po světě, vznikaly cirkusové školy se zaměřením na práci s mládeží. Sociální cirkus se neprofiloval „jen“ jako volnočasová aktivita, ale svůj potenciál dále rozvíjel. Vznikaly metodologie, social circus přijímal přístupy sociální práce a profesionalizoval se právě tímto směrem.“[1]

Na workshopu se děti naučily triky a tríčky s flowerstickem, míčky, diabolem i talířem, na své si přišli i příznivci magických kuželů. Děti byly do aktivit zcela ponořeny, zaujaty, soustředily se a snažily se triky osvojit, co nejrychleji a nejlépe. I přesto, že některé triky dětem daly pořádně zabrat, se nakonec všichni zúčastnění mohli těšit ze svého úspěchu a z toho, co všechno se na dvoudenním workshopu naučili, co dokázali.

Akce proběhla za podpory KC Prádelna a Cirqueonu, Centra pro nový cirkus.

Autor: ČvT