Zprostředkování půjček - pomoc nebo pohroma?

Publikováno: 17. 9. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Zprostředkování půjček - pomoc nebo pohroma?
©

Cesta k neúměrnému zadlužení může být mnohem kratší, než bychom si dokázali představit. Na lidi s finančními potížemi má totiž políčeno velké množství „šmejdů“, kteří na cizích problémech vydělávají a zadlužené lidi strhávají do ještě větších problémů. Své by o tom mohl říct pan Stanislav. Ten před časem ztratil zaměstnání a skončil v evidenci úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. Ocitl se tak zcela bez příjmu, závislý na pomoci od rodiny. Rozhodl se oslovit zprostředkovatelskou společnost, která mu slíbila, že mu sežene půjčku. Za svoji "pomoc" si naúčtovala osm tisíc korun. Pan Stanislav navíc na doporučení společnosti uzavřel životní pojištění, kvůli zvýšení důvěryhodnosti u potencionálních věřitelů. Po několika měsících však žádnou nabídku na půjčku nedostal. Pan Stanislav neměl peníze na základní potřeby, a proto pojištění vypověděl. Na to zareagovala zprostředkovatelská společnost a za porušení smlouvy požadovala zaplacení pokuty ve výši deset tisíc korun. Pan Stanislav žádnou půjčku nezískal, naopak přišel o osmnáct tisíc a ještě se vystavil riziku exekuce.

„Příběh pana Stanislava není zdaleka ojedinělý, podobnou zkušenost má bohužel řada lidí,“ konstatuje Michala Baslová, dluhová poradkyně regionální pobočky společnosti Člověk v tísni. Organizace nyní vydala příručku Obezřetnost se vyplácí. Příručka se snaží upozornit na riziková jednání a situace, do kterých se může dostat kdokoli z nás. „Vedle příběhů lidí, kteří se obrátili na naše služby, v publikaci uvádíme i návody, jak se rizikovým situacím vyhnout a jak na ně případně reagovat,“ upřesňuje Michala Baslová. Kromě popisu rizik spojených se zprostředkováním půjček se tak obyvatelé Plzeňského kraje mohou v příručce dočíst například o problémech spojených s exekucí, oddlužením nebo s nákupem na předváděcích akcích.

Vydání příručky bylo hrazeno z prostředků Ministerstva vnitra a Plzeňského kraje. „Příručka bude distribuována zdarma a bude k dispozici na krajském úřadě, ale i na obecních a městských úřadech po celém kraji,“ doplňuje Pavlína Kučerová z Krajského úřadu Plzeňského kraje.

 

Informační brožuru Obezřetnost se vyplácí si můžete stáhnout ZDE.

Autor: ,