Zuzana s Karlem už díky Milostivému létu nedluží miliony. Máte poslední šanci se k nim přidat!

Publikováno: 10. 11. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Zuzana s Karlem už díky Milostivému létu nedluží miliony. Máte poslední šanci se k nim přidat!
© Foto: ilustrační foto Dylan Sauerwein, Unsplash

Milostivé léto II odpustilo Zuzaně s Karlem 3 990 000 korun na úrocích a dalších poplatcích. Jejich původní dluh byl 160 000 korun. Máte dluhy i Vy? Ještě je šance na ně uplatnit Milostivé léto 2022. Obraťte se nejlépe ještě dnes na help linku Člověka v tísni 770 600 800.

Pokud máte soudně vymáhané exekuce zahájené před 28. říjnem 2021, zbývají vám necelé tři týdny, respektive pár dní, kdy je můžete podobně jako Zuzana s Karlem vyřešit. Exekuce musí být vedená pro dluh u veřejnoprávního subjektu, jako je například zdravotní pojišťovna, Česká televize, ČEZ, krajské nemocnice, městské dopravní podniky a další obecní, krajské či státní organizace.

Jak to bylo se Zuzanou a Karlem?

Nic v jejich životě nebylo důležitější než dcera. Zuzana pečovala 24 hodin denně o těžce mentálně postiženou a hluchou Janu, Karel rodinu živil. Svůj úděl nesli statečně. I tehdy, když Karel musel podstoupit operaci srdce, která se nepovedla. Dlouho marodil, přišel o práci řidiče a jinou později těžko hledal. Nedostatek peněz a v důsledku toho nezaplacené nájmy v jejich městském bytě rodinu přivedly do exekuce. A přestože Karel hned, jak si znovu našel práci, poctivě splácel, dluh dál jen rostl.

Původní dluh splatili dvakrát, jenomže to nestačilo

„Během deseti let s tímto břemenem na zádech zaplatil 311 tisíc korun. Původní dluh, který činil 160 tisíc, tedy zaplatil za tu dobu bezmála dvakrát. Zdaleka to ale nestačilo,“ kroutí hlavou dluhová poradkyně Člověka v tísni Radka Laurová.

Když se manželé dnes již v seniorském věku rozhodli zkusit vyprostit z tíživé situace a uplatnit na ni Milostivé léto 2022, jejich dluh vůči městu už přesahoval kvůli vysokým úrokům a penále těžko uvěřitelnou částku 4 000 000 korun! „Právě lidem jako je Zuzana s Karlem posílají dárci peníze do sbírky SOS Milostivé léto, aby jim pomohli se v rámci oddlužovací akce vyvázat z letitých pohledávek, které by nikdy sami nevyřešili, přestože se o to vytrvale snaží. Jejich dar ukončí exekuce a zajistí odpuštění často mnohonásobně vyššího příslušenství – úroků, poplatků a penále,“ říká vedoucí programu Dluhové poradenství Daniel Hůle. V tomto případě bylo zaplacením 160 tisíc + poplatku exekutorovi 1 815 korun odepsáno 3 990 000 korun.

Pomozte lidem splatit dluhy
Darovat pravidelně

Máte dluhy? Zavolejte ještě dnes na naši help linku

Zájem o Milostivé léto 2022 je od začátku akce veliký – jen například o službu naší help linky je vyšší než v první vlně na přelomu 2021 a 2022. Během dvou měsíců Milostivého léta II jsme poradili přibližně stejnému množství lidí jako během celé minulé akce, kdy jsme hovořili přibližně s 9 300 lidmi. Největší nápor jsme zaznamenali hned první den akce, kdy jsme odpovídali celkem 334 tazatelům. Nyní průměrně reagujeme na požadavky necelých dvou stovek zájemců o informace denně,“ vyčíslila koordinátorka dluhových poradců a help linky Renata Bořkovcová.

Kdo ještě zvažuje, zda by mu Milostivé léto II mohlo pomoci, měl by jednat rychle. Ideálně zaslat do 15. 11. 2022 doporučený dopis exekutorovi s žádostí o vyčíslení jistiny (původní dlužné částky) a sdělení čísla účtu, na který je třeba poslat peníze. Více informací najde na našem webu milostiveleto.cz.

Co dělat, když nestihnete  exekutorovi žádost ZASLAT do 15. 11. 2022?

Dopis exekutorovi po 15. 11. 2022 už spíš neposílejte. Raději si dohodněte s exekutorem návštěvu v jeho kanceláři a požádejte o vyčíslení aktuální dlužné jistiny přímo na místě. Zároveň mu na podatelně předejte dopis s informací, že využíváte Milostivého léta, a nezapomeňte si nechat vystavit potvrzení o jeho převzetí. Pokud následně dlužnou částku spolu s poplatkem 1815 Kč uhradíte tak, aby byla připsána na účet exekutora do 30. 11. 2022, Milostivé léto se na vás bude ještě vztahovat.

*jména klientů byla změněna z důvodu ochrany jejich soukromí

Autor: Eva Kroupová

Související články