Zvláštní vyslanec OSN pro Barmu varuje před přehlížením porušování lidských práv

Publikováno: 6. 11. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Zvláštní vyslanec OSN pro Barmu varuje před přehlížením porušování lidských práv
©

Zvláštní vyslanec OSN pro lidská práva v Barmě Tomas Ojea Quintana, představil 24. října na shromáždění OSN jednu ze svých nejdůkladnějších zpráv k současné situaci v zemi.  Popisuje současné problémy transformace a upozorňuje na zásadní přehlížení porušování lidských práv barmskou vládou nebo její přímé zapojení v potlačování práv a svobod občanů.

Quintana doporučuje 63 konkrétních opatření ke zlepšení lidských práv. Jako nejzávažnější problémy zmiňuje především neustávající zatýkání aktivistů za politickou činnost, v současnosti nejvíce týkající se pozemkových práv a lidských práv v Rakhinském státě. V této oblasti pak kritizuje nečinnost vlády v boji proti probíhajícímu etnickému nasílí, systematické zatýkání  muslimů  a omezení pohybu v problematických vesnicích ve snaze je z místa vyklidit. Quintana také zmiňuje obecné šíření nenávisti vůči muslimům, které vláda nijak netrestá.

Barmská vláda je kritizována také za selhání v procesu tvorby nových zákonů, které vůbec nerespektují mezinárodní lidsko-právní standardy, jako například  Zákon o mírovém shromažďování a mírových průvodech, na základě kterého bylo například jen v září zatčeno 18 aktivistů.  V Barmě nyní nefunguje ani svoboda názoru a vyjadřování, protože média stále podléhají cenzuře skryté pod novými zákony, jako například Tiskový a vydavatelský zákon a další. Vydavatelé jakýchkoli publikací musí dnes všechny svá díla poskytnout ke kontrole Autorské a registrační divizi.

Zprávu zvláštního vyslance k situaci na poli lidských práv v Barmě za rok 2013 naleznete zde:

http://www.ohchr.org/Documents/Countries/MM/A-68-397_en.pdf

 

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: Marie Havlínová, Koordinátorka, Barmské projekty