Humanitární krize v syrském Aleppu - 300 000 lidí je odříznuto od dodávek jídla, vody a léků

Publikováno: 20. 7. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Humanitární krize v syrském Aleppu - 300 000 lidí je odříznuto od dodávek jídla, vody a léků
© ČvT archiv

V posledních dnech obsadily syrské provládní síly silnici Castello Road, jedinou přístupovou cestu do opozicí kontrolované východní části rozděleného města Aleppa. Aleppo, které kdysi bývalo ekonomickým a obchodním centrem Sýrie s více než 2 miliony obyvatel, je po pěti letech války v troskách. Zatímco západní část ovládají provládní síly, východ obsadila opozice. Do uzavřené východní části v posledních týdnech vedla pouze jedna cesta, kudy proudilo veškeré zásobování i tolik potřebná humanitární pomoc místním obyvatelům. Minulý týden se jí ale zmocnily provládní jednotky, které Aleppo zcela obklíčily a odřízly od okolního světa. Nejhorší noční můry místních obyvatel se tak naplnily a statisíce lidí se ocitly bez potřebných dodávek jídla, vody a léků.

Castello Road, přezdívaná také „Cesta smrti“, byla již několik týdnů terčem téměř každodenního bombardování. Dostat se přes ni do nebo z města bylo velmi riskantní. Desítky lidí tam přišly o život nebo byly zraněny. Právě po této silnici dopravovali zahraniční nevládní organizace včetně Člověka v tísni (ČvT) humanitární pomoc z Turecka do východní části syrského Aleppa. ČvT byl díky důkladné a profesionální práci logistického a terénního týmu schopen dopravovat do města až 20 nákladních aut s potravinovou pomocí. Přičemž v jednom autě byly 3000 potravinových balíčků pro 3000 rodin a zhruba 100 tun mouky. Mouka se využívá na pečení chleba, který pak nejzranitelnější lidé ve městě zdarma dostávají. Potravinové balíčky obsahují základní potraviny jako je mouka, rýže, čočka, bílé fazole, bulgur, cukr, sůl a olej. Jeden balíček váží až 50 kg a společně s dávkami chleba dokáže uživit jednu rodinu po celý měsíc.

Obsazením jediné přístupové cesty do města byli tamní obyvatelé odříznuti od zásobování a potravinové pomoci, která je pro ně kvůli přetrvávajícím bojům velmi důležitá. ČvT je díky rezervám, které do města dokázal dopravit ještě před obléháním, schopen poskytnout dost jídla 3000 rodinám do konce července. Nikdo však nedokáže říci, co bude následovat, pokud cesta zůstane uzavřena. Humanitární situace by mohla být kritická. Postupně začnou docházet již tak omezené zásoby jídla, pitné vody, pohonných hmot a zdravotních potřeb. Místním obyvatelům hrozí strádání.

Těsně po odříznutí Castello Road provládními jednotkami se opozice pokusila o získání svých pozic nazpátek. Avšak syrská vláda reagovala silným bombardováním. Situace zůstává kritická. Statisíce lidí ve východní části Aleppa zůstávají uvězněny bez pomoci. Humanitární organizace proto apelují na všechny zúčastněné strany, které mohou syrský konflikt ovlivnit, aby využily svůj vliv a zajistily svobodu volného pohybu civilistů, humanitárních pracovníků a dodávek humanitární pomoci do syrského Aleppa.

Autor: ČvT

Související články