Před osmnácti lety přišla o nohu, dnes šije kosovské „Haute Couture“

Publikováno: 31. 7. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Před osmnácti lety přišla o nohu, dnes šije kosovské „Haute Couture“
© People in Need

Valentina Elshani se narodila v malé kosovské vesničce jménem Krusha e Madhe, kde vyrůstala společně se dvěma bratry a sestrou. Základní škola, kam docházela, je nyní známá spíše kvůli masakru během kosovské války.

Válečný konflikt výrazně ovlivnil i život Valentiny - výbuch granátu ji připravil o nohu. Od té doby žije s protézami, ale ani to ji nedokázalo překazit její dlouholetý sen, stát se známou módní návrhářkou. Ještě před čtyřmi lety, kdy začala pracovat na jeho realizaci, neměla nic než talent a nadšení.

Začátky byly těžké. Jednoho dne se ovšem na sociálních sítích dozvěděla o možnosti získání finanční podpory. Neváhala a podala si žádost, čímž svůj sen proměnila v konkrétní obchodní plán. Umístila se s ním mezi třinácti nejlepšími a získala grant na podporu zaměstnávání lidí s hendikepem ve výši 5 300 EUR. „Věřím, že to mému byznysu opravdu pomůže,“ řekla krátce po tom, co se dozvěděla o přidělení grantu, který dostala od české organizace Člověk v tísni, společnosti Handikos a Kosovské asociace nevidomých.

S novým vybavením přišli i noví zákazníci

Krátce na to si Valentina koupila vybavení, které už dlouho potřebovala. „Používám teď novější a modernější vybavení, které mi umožňuje pracovat mnohem profesionálněji,“ říká Valentina, zatímco šije nový módní kousek. „Moje práce je nyní mnohem efektivnější, snazší a rychlejší. Také moji klienti jsou spokojenější,“ dodává.

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Valentina si otevřela obchod, kde prodává své modely. Minulý rok její příjem vzrostl o 50 % a nyní to bude už skoro o 100 %. Díky tomu u sebe mohla zaměstnat svou sestru a v současnosti je u ní ještě jedna studentka na odborné praxi.

Šaty pro celebrity a rostoucí počet fanoušků

Největší úspěch mají Valentiny svatební šaty a kolekce „Haute Couture“. Na Facebooku má nyní 14 000 fanoušku a více než 1 600 uživatelů sleduje její modely na Instagramu. V Kosovu její módu nosí i slavné celebrity.

„Nepodnikala jsem moc dlouho, takže mi tento grant pomohl odrazit se ode dna,“ popisuje Valentina a stříhá látku na nový model. Tráví teď sice v práci víc času, ale může díky tomu finančně podporovat svou rodinu. Přichází přitom stále s novými nápady na rozvoj svého podnikání. Ráda by podnik rozšířila, představila nové produkty a udělala ze své praktikantky regulérní zaměstnankyni.

Happyend

Valentina v Kosovu vždy podporovala zaměstnávání lidí s postižením. A co říká o svých dalších plánech? „Chtěla bych jednou sedět v první řadě na módní přehlídce, kde budou modelky předvádět mé šaty,“ sní Valentina. Jeden sen už se jí ale vyplnil. Bude se vdávat za Mahmuta, který je na vozíčku a díky stejnému grantu od EU a České rozvojové agentury si otevřel vlastní trafiku.


Autor: Anita Plakolli, Petr Štefan

Související články