Kosovo: Občanská společnost a inkluzivní vládnutí
Podporujeme občanskou společnost, aby hrála klíčovou roli v sociálním, hospodářském a demokratickém rozvoji v našich cílových zemích. Poskytujeme aktérům občanské společnosti příležitosti k rozvoji technických dovedností a mechanismů, které jim umožní stát se účinnějšími aktéry správy věcí veřejných a rozvoje.
Podporujeme občanskou společnost, aby spolupracovala s vládními aktéry na rozvoji participativních demokratických procesů a inkluzivních veřejných služeb. Konkrétně se naše práce zaměřuje na řadu aktérů občanské společnosti, včetně mládeže a zástupců marginalizovaných komunit, s cílem zajistit, aby vládní politiky a služby zohledňovaly jejich potřeby. Současně podporujeme aktivní občanství, které umožňuje jednotlivcům uplatňovat svá práva, zapojovat se do demokratických procesů a volat k odpovědnosti vládní úředníky.
Zaměřujeme se především na tyto oblasti:
Posílení postavení aktérů občanské společnosti: Aktivity občanské společnosti: Místně řízené, adaptivní přístupy na podporu organizačního a technického rozvoje občanské společnosti, včetně organizací občanské společnosti, neformálních občanských skupin a občanských aktivistů. V rámci našich programů rozvoje občanské společnosti koordinujeme a - kde je to možné - sdílíme odborné znalosti s naším Centrem pro lidská práva a demokracii.
Inkluzivní správa veřejných služeb: Participativní rozvoj a monitorování veřejných služeb, včetně sociálních služeb, vzdělávání, vody, hygieny a veřejného zdraví.
Probíhající pomocNEBOUkončené projekty

Humanitární pomoc při uprchlická krizi na Balkáně

Vzdělání pro všechny – Naplňování práv dětí a dospívajících se zvláštními potřebami a práv ohrožených komunit
Tento projekt se zavazuje posílit sociální inkluzi dětí se speciálními potřebami i členů marginalizovaných sociálních skupin a egyptských komunit do formálního vzdělávacího systému. Projekt se zaměřuje na rozvoj kapacit učitelů v oblasti inkluzivního vzdělávání a spolu s ministerstvem školství pracuje na národní úrovni na vytvoření jednotného přístupu k inkluzivnímu vzdělávání (IE). Projekt přispívá k rozvoji vzdělávacího sektoru v Kosovu, především díky implementaci inkluzivního vzdělávání dětí s mentálním a zdravotním postižením a poruchami učení a dětí z ohrožených komunit. Dále se zabýváme budováním kapacit našich místních partnerských organizací občanské společnosti, kterými jsou The Ideas Partnership a Autizmi Flet. Cílem je zajistit udržitelnost a další průběh školení v oblasti inkluzivního vzdělávání v Kosovu. Pomoc bude zahrnovat pilotní projekt na zlepšení školních služeb ve vybraných obcích v Kosovu formou nabídek stáží na pozici asistenta učitele. Vybrané školy také dostanou možnost využít školní psychology, pedagogy a logopedy.

Místní hlasy volající po rovném a spravedlivém rozvoji sílí

Podpora lidí s postižením během izolace

Sociální inkluze a partnerství

Zavedení nových přístupů do občanské výchovy

Podpora zaměstnanosti ohrožených skupin
