Aleppo čelí dosud nejhoršímu: Svědci uvádí 800 náletů a více než 250 mrtvých během jednoho týdne

Publikováno: 29. 9. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Aleppo čelí dosud nejhoršímu: Svědci uvádí 800 náletů a více než 250 mrtvých během jednoho týdne
© ČvT archiv

Když už to vypadalo, že situace ve východním Aleppu nemůže být horší, že utrpení obyčejných lidí nemůže být silnější, že zločiny proti civilistům nemohou být odsuzovány hlasitěji – stali jsme se v Aleppu svědky nejtragičtějších událostí od začátku syrského konfliktu.

Od čtvrtku 22. září je obyvatelstvo východního Aleppa svědkem doposud nejintenzivnějšího bombardování. Stovky náletů zasáhly místní obyvatele, kteří se už nemají kam schovávat. S vývojem nových proti-bunkrových zbraní už ani sklepy nemohou poskytnout dostatečnou ochranu a úkryt pro civilisty.

Člověk v tísni mluvil s reportérem televize Halab Today, Ahmadem o zhoršení humanitární a bezpečnostní situace v Aleppu od doby, co provládní síly spustily tyto útoky za účelem znovuzískání východních čtvrtí města, které byly doposud v moci opozice. „Poté, co zhruba před týdnem skončil takzvaný klid zbraní, začaly pro-režimní síly město znovu zběsile bombardovat. Všechny východní čtvrti jsou bombardovány dnem i nocí a místní obyvatelé už několik dní nemohou kvůli útokům a strachu spát.“

Nejen počet, i intenzita leteckých útoků je silnější

Stále častěji se mluví o tom, že nejde jen o nárůst v počtu náletů, ale také jejich intenzita je podstatně silnější. Ahmad z Halab Today popisuje podrobněji užité bomby: „V sobotu ráno byla zasažena čtvrť Almashhad, mnoho lidí zůstalo po několik hodin zavaleno troskami. Fosforovými bombami bylo zasaženo také východní Ansari, v důsledku čehož zde vypuklo mnoho požárů. Letecké síly režimu používají také kazetové pumy a jeden nový typ bomb. Ty místní nazývají ´řízené bomby´. Ničí celé bloky budov včetně sklepů. Bílé přilby nestíhají zachraňovat obyvatele ze sutin při mnohočetných útocích, které zasahují další a další oblasti a budovy. Záchranné týmy by tak se svým chabým vybavením musely být hned na několika místech zároveň.“

Ibrahim, dobrovolník Bílých přileb z východního Aleppa popisuje rizika, kterým při záchraně lidí za těchto podmínek musí se svými kolegy čelit. „Od té doby, co minulý týden skončil klid zbraní, provládní síly zesílily své vojenské akce. Nálety zanechaly desítky lidí uvězněné v troskách. V sobotu a neděli pak zasáhly a vyřadily čtyři občanská obranná centra. Zničeno bylo také pět vozidel a šest dobrovolníků bylo zraněno.“ Hrozba útoku jde ruku v ruce s nebezpečím nedostatku nafty. Pokud by se tento scénář naplnil, mohlo by to znamenat konec záchranných operací. „Už nám téměř došly zásoby nafty a cesta do obléhaného města je zcela nemožná. To vše nám velmi ztěžuje naši práci. Kvůli těžkému bombardování a útokům přímo zasahujícím centra Bílých přileb asi brzy vyhlásíme stav nouze. Situace ve městě je velmi špatná,“ vysvětluje Ibrahim.

Provizorní nemocnice a kliniky v podzemí

V rozhovoru s Člověkem v tísni z 25. září Ibrahim popsal, čemu byl v posledních dnech svědkem: „Během posledních tří dnů čelily civilní objekty 800 náletům se všemi typy bomb a raket, zaznamenali jsme smrt více než 259 civilních obyvatel a kolem 700 lidí bylo zraněno.“ Provizorní nemocnice a kliniky, které se kvůli vzdušným útokům musely přemístit pod zem, jsou přeplněné. Nízký počet doktorů, kterých bylo v červenci odhadováno na 35 a stále jich ubývá, si při ošetřování pacientů vypomáhá světlem ze svých mobilních telefonů, když je třeba.

Městu se nedostala žádná mezinárodní pomoc již od 7. července, kdy obléhání začalo. Obyvatelé Aleppa musejí spoléhat na své omezené zásoby. Možnost obstarat si další zatím nemají. „V místních obchodech došly léky, potraviny i všechny druhy paliv. Žádná z těchto důležitých věcí není dostupná. Zdejší situace se bohužel velmi rychle zhoršuje,“ vysvětluje Ahmad.

Člověk v tísni nepřestává vyzývat všechny aktéry a strany zapojené v konfliktu, aby urychleně přijali kroky nutné k ukončení nepřátelských akcí. Dále vyzýváme tyto aktéry, aby co nejdříve poskytly záruky svobody pohybu civilního obyvatelstva, humanitárních pracovníků a zásob pro Aleppo.

Pro další informace prosím kontaktuje:

Tomáš Kocian, koordinátor pomoci v Sýrii, + 420 777 787 970
Petr Štefan, mediální koordinátor, + 420 608 817 958

Autor: ČvT

Související články